Meme kanserinde Ga68-DOTA-cyclo(RGDfK) [integrin αvβ3 inhibitör] PET/BT görüntülemenin evreleme ve yeniden evrelemeye katkısı
Contribution of 68Ga-DOTA-cyclo (RGDfK) [integrin αvβ3 inhibitor] PET/CT imaging in staging and restaging of breast cancer
- Tez No: 957577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: İntegrin αvβ3 aktive olmuş endotel hücrelerinde, yeni oluşan kan damarlarında ve çeşitli tümör hücrelerinde yüksek oranda izlenen heterodimerik transmembran glikoproteindir. İntegrin αvβ3 anjiyogenez ve uzak metastazda önemli bir rol oynar. Bu özellik, integrin αvβ3'ü meme, akciğer gibi, çeşitli tümörlerin erken teşhisine ve tedavi yönetimine yardımcı olmak için hedef haline getirir. Ga68-DOTA-cyclo(RGDfK)[integrin αvβ3 inhibitör] PET/BT'nin Tripeptit Arg-Gly-Asp (RGD) kısmı, integrin αvβ3 için yüksek bağlanma afinitesi ve özgüllüğü gösterir. Bu çalışmada meme kanserli hastalarda Ga68-DOTA-cyclo(RGDfK)[integrin αvβ3 inhibitör] PET/BT görüntülemesinin evreleme, yeniden evrelemedeki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Eylül 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında F18-FDG PET/BT görüntülemesi yapılan 18-90 yaş aralığında, meme kanseri tanılı 23 kadın hasta çalışmamıza dahil edildi. Görüntüleme öncesinde hastalardan hem sözlü onam hem de Aydınlatılmış Onam Formu için imza alındı. İki tarama arasındaki süre maksimum iki hafta olacak şekilde çekim yapıldı. Tüm lezyonu kapsayacak şekilde bir ilgi hacmi (VOI) çizildi. Primer ve metastatik lezyonlar için standardize tutulum değerleri (standard uptake value-SUV) kaydedildi. Her organdaki en yüksek SUV max değerine sahip lezyon bildirildi. Bu parametrelerle histopatolojik özellikler arasındaki ilişki değerlendirildi. Ga68 işaretli DOTA-RGD kullanılarak yapılan anjiyogenez görüntülemesi F18-FDG kullanılarak yapılan metabolik görüntüleme ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 23 hastanın yaş ortalaması 55.2±12.8'dir (min:37 ve maks:79). Hastaların 17'si (%73.9) evreleme ve 2'si (%8.7) nüks sonrası yeniden evreleme amacıyla F18-FDG PET/BT görüntülemesi yapılan ya da 4'ü (17.4) tedaviye rağmen F18-FDG PET/BT'de progresyon saptanan olgulardı. Histopatolojik olarak 23 hastadan 20'sinde (%87.0) invaziv duktal karsinom, 2'sinde (%8.7) invaziv lobuler karsinom ve 1'inde (%4.3) ise miks tip tanısı mevcuttu. Fizyolojik radyoizotop alımı karaciğer, dalak, ventriküller, tiroid ve bağırsaklarda gözlendi, atılım ise böbrekler yoluyla gerçekleşti. Primer tümör FDG SUVmax değeri RGD SUVmax değerinden daha yüksek olduğu görüldü (p=0.001). Aynı zamanda primer tümör FDG SUVmax ve RGD SUVmax değerleri arasındaki korelasyon istatistik olarak anlamlı değildi (r=0.268; p>0.05). Aksiller LN FDG SUVmax değeri RGD SUVmax değerinden daha yüksek olarak belirlendi (p=0.001). Kemik metastazlarının FDG SUVmax değeri RGD SUVmax değerinden daha yüksekti (p=0.018). Mediastinal lenf nodu metastazlarında, akciğer metastazlarında, internal torasik lenf nodu metastazlarında ve karaciğer metastazlarında FDG SUVmax değeri RGD SUVmax değerinden daha yüksek olsa da istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (p>0.05). SONUÇ: Ga68-DOTA-cyclo(RGDfK)[integrin αvβ3 inhibitör] PET/BT, integrin αvβ3'ü hedefleyen tedavilere uygun hastaların erken teşhisi ve ortaya çıkan ilaç direncini tespit etmek için umut verici bir yöntem olabilir. Sonuçlarımız FDG PET'in tümör evrelemesi, yeniden evrelemesi için RGD PET'ten üstün olduğunu ve her iki yöntemin benzer olmaktan çok tamamlayıcı bilgi sağladığını göstermektedir. Ayrıca bu çalışmayla Lutesyum-177 bağlı integrin analoglarının meme kanseri tedavisinde gündeme gelebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: Integrin αvβ3 is a heterodimeric transmembrane glycoprotein that is highly observed in activated endothelial cells, newly formed blood vessels, and various tumor cells. Integrin αvβ3 plays a significant role in angiogenesis and distant metastasis. This characteristic makes integrin αvβ3 a target for the early diagnosis and treatment management of various tumors, such as breast and lung cancers. The 68Ga-DOTA-cyclo(RGDfK) [integrin αvβ3 inhibitor] PET/CT's Tripeptide Arg-Gly-Asp (RGD) part shows high binding affinity and specificity for integrin αvβ3. This study aims to evaluate the role of 68Ga-DOTA-cyclo(RGDfK) [integrin αvβ3 inhibitor] PET/CT imaging in staging and restaging in patients with breast cancer. MATERIALS AND METHODS: A total of 23 female patients aged between 18-90 years, diagnosed with breast cancer, were included in our study, which was conducted between September 2024 and April 2025, using F18-FDG PET/CT imaging. Informed consent was obtained from the patients before imaging. Scans were performed with a maximum interval of two weeks between the two scans. A volume of interest (VOI) was drawn to encompass all lesions. Standardized uptake values (SUV) were recorded for primary and metastatic lesions. The lesion with the highest SUV max value in each organ was reported. The relationship between these parameters and histopathological features was evaluated. Angiogenesis imaging using 68Ga-labeled DOTA-RGD was compared with metabolic imaging using F18-FDG. RESULTS: The average age of the 23 patients included in the study was 55.2±12.8 years (min: 37, max: 79). Seventeen patients (73.9%) underwent F18-FDG PET/CT imaging for staging, 2 (8.7%) for restaging after recurrence, and 4 (17.4%) had progression detected on F18-FDG PET/CT despite treatment. Histopathologically, 20 (87.0%) of the 23 patients had invasive ductal carcinoma, 2 (8.7%) had invasive lobular carcinoma, and 1 (4.3%) had a mixed type diagnosis. Physiological radioisotope uptake was observed in the liver, spleen, ventricles, thyroid, and intestines, with excretion occurring via the kidneys. The primary tumor FDG SUVmax value was found to be higher than the RGD SUVmax value (p=0.001). Additionally, the correlation between primary tumor FDG SUVmax and RGD SUVmax values was not statistically significant (r=0.268; p>0.05). The axillary LN FDG SUVmax value was determined to be higher than the RGD SUVmax value (p=0.001). The FDG SUVmax value of bone metastases was higher than the RGD SUVmax value (p=0.018). Although the FDG SUVmax value was higher than the RGD SUVmax value in mediastinal lymph node metastases, lung metastases, internal thoracic lymph node metastases, and liver metastases, statistical significance was not detected (p>0.05). CONCLUSION: 68Ga-DOTA-cyclo(RGDfK) [integrin αvβ3 inhibitor] PET/CT may be a promising method for the early diagnosis of patients suitable for therapies targeting integrin αvβ3 and for detecting emerging drug resistance. Our results indicate that FDG PET is superior to RGD PET for tumor staging and restaging, and that both methods provide complementary information rather than being similar. Additionally, this study suggests that Lu-177 conjugated integrin analogs may come to the forefront in the treatment of breast cancer.