Subaraknoid kanamaların tanısı ve etyolojik incelenmesinde bilgisayarlı tomografi ve intraarteriyal serebral dijital substraksiyon anjiografinin yeri
- Tez No: 59766
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda klinik, LP veya BBT ile SAK teşhisi konulan 40 olguya İA serebral DSA yapılmış ve BBT görünüm özellikleri ile DSA sonuçlan karşılaştınlmıştır. Günümüzde akut evrede SAK'ı tesbitte en duyarlı yöntem BBT'dir. Kanama alanları genellikle bazal sisternalar, fissürler, ventriküller ve bazen de beyin parenkiminde yüksek dansiteli alanlar şeklinde izlenirler. İA serebral DSA sonuçlarına göre SAK'larda en sık sebep anevrizmalar olup bunların da en rık yerleşim bölgeleri sırasıyla ACoA, İCA ve MCA olarak belirlenmiştir. SAK'a ikinci sıklıkta sebep olan vasküler patoloji AVMlerdir ve genellikle bunlarda kanama daha belirgindir. SAK'lı olguların %15-22'sinde anjiografik olarak vasküler bir patoloji saptanamaz. Ancak bu olgularda arter ve venlerde yaylanma gibi ek bulgular tesbit edilebilir. *"*- 3BT bulgulan ve DSA sonuçlan karşılaştırıldığında; BBT'de izlenen kanama patternine göre kanın daha dens olduğu bölgeler dikkate alınarak kanama bölgesi tahmin edilebilir. Ancak bu bulgular genellikle nonspesifik olup sadece ACA kanamalarında septal hematom bulgusunun idenmesi anlamlı bulunmuştur. SAK'lann etiyolojik incelemesinde serebral DSA tetkiki esastır. BBT'de anevrizmalar ve AVMler kontrastsız ve İV kontrast madde sonrası çekimlerle tesbit edilebilir. Fakat BBT veya diğer tarama yöntemleri ile bir patoloji tesbit edilse bile bunların multipl olabilmeleri ve başka vasküler patolojilerle birlikte bulunabilmeleri sebebiyle operasyon öncesi mutlaka serebral DSA tetkiki ile değerlendirilmeleri gerekir. AVMler genellikle birden fazla damar sistemi ile beslenirler ve birkaç damarda aynı yada farklı türde multipl vasküler patolojiler mevcut olabilir. Bu yüzden İA serebral DSA tetkiki dört damar sistemini gösterecek şekilde yapılmalıdır. Çekimler en az iki yönlü olmalı ve gerekirse multipl oblik planlar eklenmelidir. -46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study IA cerebral DSA was performed in 40 cases that were diagnosed as subarachnoid hemorrhage by clinic, lomber punction, the CT characteristic and the results of DSA were compared. Today, CT is the most sensitive method in the demostration of acute stage subarachnoid hemorrhage (SAH). The hemorrhagic areas are seen as high densitiy areas generally at basal cisternas, fissures, ventricules and sometimes at the brain paranchyme. Aneurysms are the frequent cause of the SAH according to the results of İA cerebral DSA and the most frequent localization site is detected as ACoA, ICA and MCA in descending order. The second most frequent vascular pathology that cause SAH is AVM and generally hemorrhage is prominent finding in that cases. No vascular pathology can be detected with angiography in 15-22 % of SAH cases. However additional findings like springing in arteries and veins can be detected. The site of hemorrhagic areas can be supposed considering the areas where the bleed is seen most dens for the pattern of hemorrhage in CT when compared the results of CT and DSA. However this findings are nonspesific and only septal hematoma finding in ACA hemorrhage was found meaning full. The DSA is the first method in the ethiological examination of SAH. Aneurisms and AVM can be detected unenhanced and enhanced CT after contrast medium injection. Even if pathology is demonstrated by CT and other methods, because of this lesions may be multiple and associated with other vascular pathologies, cerebral DSA must be done before surgery. AVMs generally have feeding arteries more than two and multiple vascular pathologies may be present in more than two arteries in same or different types. For that reason, IA cerebral DSA must be done as showing or all four vascular systems. Examinations must be at least in two plans and if necessary multipl oblique plans must be added. 47