Optimization and simulation of pv chp system
Pv chp sistemin optimizasyonu ve simülasyonu
  1. Tez No: 597678
  2. Yazar: NURDAN BURGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Artan dünya nüfusu ve gelişen teknolojiyle birlikte enerji ihtiyacı daha da artmaktadır. Halen, enerji ihtiyacının büyük bir parçası fosil kaynaklardan sağlanmaktadır. Fosil kaynaklardan kaynaklanan sera gazı yayılımı dünyayı tehdit etmektedir. Kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yanması sera gazı yayılımına neden olmaktadır. Elektrik ve buhar üretiminin büyük bir bölümü fosil kaynaklardan sağlandığı için, birçok çalışma temiz, ekonomik ve güvenli enerji üzerine yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş panelleri elektrik üretiminde gün ışığını direkt elektriğe çevirdiği için iyi bir seçenek olarak önem kazanmaktadır. Güneş pilleri kapalı hava şartlarından ve doğal gün ışığı aralıklarından dolayı kısıtlamalara sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en büyük avantajlarından biri de hibrit bir sistem oluşturmak için diğer yenilenebilir enerji kaynaklarıyla entegre olabilmesidir. Bu yüzden güvenli ve devamlı enerji sağlamak için güneş panellerinin kojenerasyon gibi başka kaynaklarla hibrit oluşturması önerilmektedir. Termal ve elektrik enerjisinin ikisine de ihtiyacı olan özellikle hastane, otel, bina gibi yerler güneş paneli ile birleşmiş kojenerasyon sisteminin kullanılması için güzel seçeneklerdir, bu durum sera gazı yayılımını daha da azaltmaktadır. Güneş paneli ile çalışan kojenerasyon sistemine batarya eklenerek, kojenerasyon ünitesinin çalışma saati azaltılıp sistemin verimi daha da artırılabilir. HOMER programı güneş paneli, batarya, kojenerasyon hibrit sisteminin simülasyonu için başarılı yazılımlardan biridir. Bu tezde, hibrit sistem bir hastane için simule edilmiş ve hibrit sistemin her parçasının ürettiği elektriğin hastanenin yük ihtiyacının karşıladığı gözlenmiştir. Şebekeden bağımsız bu hibrit sistemin hassasiyet analizi, güneş paneli ve kojenerasyon sistemlerinin kapasite faktörlerinin bir fonksiyonuna bağlıdır. Bu çalışma sonucunda, güneş paneli, batarya, kojenerasyon sisteminin enerjiye bağlı karbon yayılımını (emisyonunu) azaltan ve enerji verimliliğini artıran en etkili sistemlerden biri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand of energy is getting higher with the developing technologies and increase of world population. Currently, the biggest part of the energy demand is providing from the fossil fuels. The global greenhouse gas (GHG) emissions from fossil fuels are threat for the world. The combustion of fossil fuels such as coal, oil and natural gas causes the GHG emission. Since fossil fuels are the greatest part of production of electricity and thermal steam, most of the research is making on clean, economical and reliable energy sources. Between the renewable energy sources, Photovoltaic (PV) panels get importance since it converts sunlight directly into electricity is a good option to produce electrical energy. However, PV cells have limitations because of inherent intermittency of solar irradiation and cloudy weather conditions. One of the greatest advantages of renewable sources is being integrated with other renewable energy sources to form a hybrid system. Therefore, to provide reliable and continuous energy, it is suggested that PV can be hybridized with other sources such as co-generation (CHP-Combined Heat and Power) system. The places which need both electrical and thermal energies such as hotels, residential buildings and especially hospitals are good option to use CHP systems coupled with solar photovoltaic (PV) arrays, reduces GHG emissions further. By adding battery systems to a PV+CHP system, total system efficiency can be getting higher by reducing CHP runtime. One of the most successful software is the Hybrid Optimization Model for Electric Renewable (HOMER) with the Pro Microgrid Analysis tool to simulate PV+battery+CHP hybrid systems. In this thesis, a hybrid system is simulated for a hospital and it is observed that the electricity produced by each component of the hybrid system can be integrated to meet the hospital load demand. A sensitivity analysis of this hybrid off grid systems is depended on a function capacity factor of both the PV and CHP units. As a result of this study, it is demonstrated that PV + battery + CHP hybrid system is one of the most effective system to reduce energy related CO2 emissions and to increase energy efficiency.