Bazı polinomlar için doğurucu fonksiyonların yeni bir sınıfı
A new class functions for some polynomials
  1. Tez No: 597677
  2. Yazar: ÖZLEM AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde esas olarak l_(n,m)^s(x) polinomları ve f_n^(λ,v)(z) Dilcher polinomları incelenecektir. Önce tezde kullanılacak temel kavram ve lemmalar verildikten sonra, bu iki polinomla ilişkili olan ve literatürde iyi bilinen bazı polinomların özellikleri verilecektir. Daha sonra l_(n,m)^s(x) ve f_n^(λ,v)(z) polinomlarının tanımları verilip, bunların doğurucu fonksiyonları, bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyon aileleri ve bazı özel durumları elde edilecektir. Son olarak da bu polinomlar için türev içeren ve içermeyen yeni rekürans bağıntıları bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the polynomials l_(n,m)^s(x) and the Dilcher polynomials f_n^(λ,v)(z) are mainly investigated. We first recall basic definitions and lemmas used in this thesis, later we give some properties of thewell- known polynomials in the literature, which are connected with these polynomials.After giving definitions of the l_(n,m)^s (x) and f_n^(λ,v) (z), we obtain their generating functions, bilinear and bilateral generating functions and some special cases. Finally, we also find some new recurrence relations including and not including derivatives.