İleri düzey sterilizasyon cihaz tasarımı
Advanced sterilization device design
  1. Tez No: 597686
  2. Yazar: MURAT TATLILIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tek kullanımlık olmayan cerrahi aletler ve laboratuvar malzemeleri kontamine olduğunda sterilizasyon yöntemleri ile yeniden kullanıma hazır hale getirilmelidir. Sterilizasyon işlemleri, tıbbi aletlerdeki enfeksiyonları önlemenin güncel yoludur. Bu amaçla günümüzde asit temelli kimyasal yöntemler ile ısınım temelli yöntemlerle sterilizasyon işlemleri yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu yöntemler malzeme cinsine, ortam şartlarına ve ihtiyaca yönelik olarak kullanılmaktadır. Kimyasal yöntemlerde temel olarak ısınım temelli yöntemlere göre daha uzun süre sterilizasyon süreci olmakta fakat daha fazla materyal bu yöntemle sterilize edilebilmektedir. Isınım temelli yöntemlerde işlem süresi daha kısa, sterilizasyon odalarına ihtiyaç duyulmamakta, sarf malzeme gideri daha az olmaktadır. Aynı zamanda kimyasal yöntemlere göre uygulaması daha kolay fakat plastik aksamlı materyallerin sterilizasyonunu sağlayamamaktadır. Sterilizasyon için tek başına yetersiz olan ve genel olarak ortam dezenfeksiyonunda kullanılan ultraviyole ışınım yöntemi, ultrasonik bir ortam içerisinde yoğunlaştırılmış ışınım şiddetiyle kombine edildiğinde çok daha efektif bir sterilizasyon etkisi sunmaktadır. Bu çalışmada bu iki teknolojinin entegre edildiği, klinik laboratuvarlar ve diş klinikleri için ultrasonik ve ultraviyole ışınım kombinasyonlu bir cihaz tasarlanması amaçlanmıştır. Tasarlanacak prototipte plastik aksamlı materyallerin de ısınım yöntemine göre daha kısa sürede etkin bir sterilizasyonu amaçlanmaktadır. Proje 3 boyutlu olarak tasarlanıp üretilerek, malzemenin ihtiyaç duyduğu zamanın ve yöntemin belirlenmesine olanak tanıyan yazılımıyla ortaya bir prototip konulmuştur.
Özet (Çeviri)
When non-disposable surgical instruments and laboratory materials are contaminated, they should be made ready for reuse with sterilization methods. Sterilization procedures are the current way of preventing infections in medical instruments. For this purpose, nowadays, acid-based chemical methods and heating-based methods are widely used.These methods have advantages and disadvantages. These methods are used in terms of material type, environment conditions and need. The determination of these methods is selected according to the type of material, ambient conditions and needs. In chemical methods, the process of sterilization is longer than the heat-based methods but more material can be sterilized by this method. In heat-based methods, the processing time is shorter, the sterilization chambers are not needed and the consumable cost is less. At the same time, it is easier to apply than chemical methods, but does not provide sterilization of plastic parts. Inadequate when used alone for sterilization, and generally in ambient disinfection, the ultraviolet radiation method offers a much more effective sterilization effect when combined with the intensity of the irradiated radiation in an ultrasonic environment. In this study, it is aimed to design an ultrasonic and ultraviolet radiation combination device for clinical laboratories and dental clinics. The aim of the prototype is to provide an effective sterilization of plastic materials in a shorter time than the heating method. The project designed and produced in 3 dimensions and a prototype will be introduced with the software that allows the determination of the time and method required by the material.