Doğal koruyucu ile modifiye edilmiş bazı ahşap türlerinin yaşlandırma sürecinde fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical properties of natural aging process with protective modified certain types of wood
  1. Tez No: 597688
  2. Yazar: MERYEM ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, geniş alanlarda yetişen, ticari değeri yüksek ve kullanımı yaygın olan Sarıçam (Pinus sylvetsris L) ve Meşe (Quercus petreae L) odunlarının doğal ahşap koruyucu ile modifiye edilerek, modifikasyon maddesinin harici ortamda sıcaklık, rutubet ve güneş ışınlarının ahşap malzemeyi bozucu etkisi karşısındaki koruyuculuk özelliği incelenmiştir. Bu maksatla her iki ahşap türünden kontrol, A (işlemsiz), B ve C düzeylerinde toplam 576 adet deney örneği hazırlanmıştır. Bunlardan kontrol örnekleri hariç diğer örnekler 1 yıl süreyle dış ortam şartlarında bekletilmiştir. Bu aşamadan sonra tüm deney örneklerine ilgili standartlar esas alınarak fiziksel ve mekanik testler uygulanmıştır. Sonuç olarak, doğal koruyucunun ahşap malzemenin yoğunluk (maddesel) kaybını önlediği ve hatta retensiyondan dolayı %1,6 – 2,6 oranında artırdığı, ayrıca doğal ortamda bozunumunu engelleyerek koruduğu, çarpılma miktarını %13,2 oranında, boyutsal değişim miktarını %0,07 oranında, eğilme direncinin doğal ortamdaki bozunuma bağlı kaybını %6,8, eğilmede elastiklik modülü kaybını %0,2 oranında, yapışma direnci kaybını %3,5 oranında, vida tutma direnci kaybını %4,2 oranında ve sertlik kaybını %8,8 oranında azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural wood preservatives of Scotchpine (Pinus Sylvestris L.) and Oak (Quercus petreae L), which are grown in wide areas, have high commercial value and widely used, have been modified and the protection of the modified material against the effects of temperature, humidity and solar radiation on the wooden materials in the environment, were investigated. To that end, 576 test sample in total is prepared from both wood type at the levels of control, A (non-progressed), B and C. From which, except from control samples, are keep at external place conditions for 1 year. After that stage, physical and mechanical tests are conducted based on standards related to all test samples. As a result, it is determined that natural protector prevents loss of concentration (physical) of wood material, even it increases it at the rate of 1.6-2.6 % due to retention, in addition to that it protects the material by preventing its deteration in natural environment, decreasing its distortion by 13.2 %, dimensional change by 0.07 %, natural environment detoriation related bending resisdence loss by 6.8 %, elastic modüle loss in bending by 0.2 %, adhesion resistance loss by 3.5 %, srew retention loss by 4.2 %, and hardness loss by 8.8 %.