Femur boyun kırığı olan hastalarda rejyonel anestezi öncesi pozisyon sırasında ağrıyı önlemek için uygulanan iki periferik blok metodunun karşılaştırılması
Comparison of two peripheral block methods for position pain in femoral neck fractures
- Tez No: 597716
- Danışmanlar: DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Femoral boyun fraktürü olan hastalarda spinal veya epidural combine tekinkleri sıklıkla kullanılan anestezi yöntemleridir. Ancak bu tekniklerin uygualması sırasında hastaya verilen pozisyon şiddetli ağrıya neden olur. Fasia iliak kompartman bloğu (FCIB) ve femoral sinir bloğu(FNB), pozisyon sırasında oluşan bu ağrıyı gidermek için kullanılabilecek yöntemlerdendir. Bu çalışmanın amacı preopertaif olarak ultrason eşliğinde uygulanan femoral yada fasia iliak blokların, rejyonel anestezi sırasında verilen pozisyonun hasta conforuna olan etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya ASA skoru 1-3 arası olan minumum 60 yaşında 60 tane hasta alındı. 1. Gruba ultrason(USG) eşliğinde FICB blok, Grup 2 ye yine usg eşliğinde FNB uygulandı. Duyusal blok zamanları, pozisyondan önce ve pozisyon sırasındaki VAS skorları hasta memnuniyeti ve ek sedasyon ihityacı kaydedildi. Her iki gruptaki tam duyusal blok zamanları, FICB grubunda 16,2(±3,7), FNB grubunda 14,8(±3,6) dı. Ek olarak her iki grubunda VAS skorunu düşürmede etkili olduğunu gözlemledik. Her ne kadar istatiksel olarak anlamlı olmasa da, FNB grubundaki hastalarda memnuniyet seviyesi daha yüksekti. Sonuç olarak FICB nin, nöroaksiyel anestezi uygulanacak femur boyun fraktürü olan hastalarda pozisyon ağrısını gidermek için FNB kadar etkili olduğunu ve Hastaların sinir bloğu uygulamasından memnun kalabilecekleri düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In cases of femoral neck fractures, spinal, or epidural block combined techniques are widely preferred anesthesia. However, the position during the application of these techniques causes severe pain. The fascia iliac compartment block and the femoral nerve block are two of the peripheral nerve blocks used to relieve the patient's position pain due to the femur fracture. The purpose of this study is to compare the comfort of the patient with femoral neck fracture, which is applied preoperatively with the ultrasound-guided, femoral or fascial iliac block while positioning during regional anesthesia. 60 ASA physical status I–III patients aged minimum 60 years inculuded in this study. Fascia iliaca compartment block (FICB) performed with USG in Group-1, USG-assisted femoral nerve blockade in group-2. Sensory block times, before and durin position VAS scores, patient satisfaction and additional sedation recorded. Complete block time in two groups were 16,2(±3,7) in FICB and 14,8(±3,6) in FNB. In addition, we found that both blocks were effective in reducing the VAS score. Although no statistically significant difference was found, the FNB group found that the satisfaction level of the patients was higher than the other group. We conclude that FICB can be used to relieve pain during positioning of the patient in neuroaxial block applications in hip fracture operations similar to FNB, and patients may be satisfied with this situation.