Normal gebelik sürecinde fetoplasental dolaşımda oluşan değişikliklerin renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
To determine the changes in the fetoplacental circulation in normal pregnancies by using color doppler ultrasonography
  1. Tez No: 59773
  2. Yazar: CÜNEYT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç : 18-38. Haftalar arasındaki gebelik sürecinde normal gebelerde, umbilikal arter, uterin arter ve fetal orta serebral arter Doppler indeks değerlerinin, ilerleyen gebelik haftaları ile birlikte gösterdikleri değişimi saptayıp, kendi populasyonumuz için normal değerleri oluşturmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Tüm gebelik süresi boyunca ve doğumda anne veya fetüse ait herhangi bir komplikasyonun izlenmediği, yaşları 17 ile 42 arasında değişen 45 normal gebede, 18-22, 26-30 ve 34-38. gebelik haftaları arasında birer kez olmak üzere toplam üç kez renkli Doppler ultrasonografik (RDUS) inceleme yapıldı. Her kontolde rutin obstetrik değerlendirmenin yanısıra RDUS ile umbilikal arter, uterin arter ve fetal orta serebral arterlerdeki akıma yönelik Doppler indeksleri (sistolik/diastolik oran, rezistivite indeksi, pulsatilite indeksi) ölçüldü. Tüm inceleme ve ölçümler aynı uygulayıcı tarafından Toshiba SSA 270A Renkli Doppler Ultrasonografi cihazı ile gerçekleştirildi. Bulgular : Gebelik haftası ilerledikçe, umbilikal ve uterin arterlere ait Doppler indeks değerlerinde anlamlı düşüşün gerçekleştiği izlendi. Bununla beraber fetal orta serebral arter Doppler indekslerinde ise, 26-30. haftalar arasında yapılan ölçümlere ait değerlerde, diğer haftalardaki ölçümlere oranla belirgin bir yükselme kaydedildi. Sonuç : Çalışma grubumuzda yer alan normal gebelerdeki umbilikal, uterin ve fetal orta serebral arter Doppler indekslerinin, gebelik süresince sabit kalmadığı, ilerleyen gebelik haftaları ile birlikte fetoplasental dolaşımda oluşan fizyolojik değişikliklere paralel olarak, çeşitli değişimlere uğradıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
62 VIII- SUMMARY Objective: To determine the changes in the fetoplacental circulation with advancing gestational age in our population by using color Doppler ultrasonography. Materials and methods: Color Doppler ultrasound was used to obtain flow velocimetry of the umbilical, the uterine and the fetal middle cerebral artery(MCA) at between 18-22, 26-30 and 34-38 weeks of gestation in 45 normal pregnant women who had uncomplicated pregnancy. In each examination, systolic/diastolic velocity ratio, pulsatility index and resistance index were measured for each artery by using color Doppler ultrasonography (Toshiba SSA 270A with 3.5 Mhz transducer) in addition to routine obstetrical evaluation. Results: Doppler indices of the umbilical and the uterine arteries decreased significantly with advancing gestational age. Meanwhile, indices of the fetal MCA were measured higher at between 26-30 weeks of gestation than those measured at the other periods. Conclusion: As gestational age advances, a significant decrease in placental resistance is seen. The Doppler indices of the umbilical and uterine arteries decrease with advancing gestational age. Blood flow of the fetal MCA depends on cerebral cellular multiplication which is maximum at 15-20 weeks of gestation and at the end of the third trimester. So, the Doppler indices of this artery obtained at between 26-30 weeks of gestation are higher than those obtained during periods of major cerebral cellular multiplication.