Yeraltı metro istasyonlarında akustik koşulların: anonsların anlaşılabilirliğinin incelenmesi ve bir örneklem
Assessment of acoustics conditions: intelligibility of announcements in underground metro stations and a case
  1. Tez No: 597740
  2. Yazar: SENİHA SOYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüz modern hayatında yeraltı metro ağları; hızlı ve ekonomik oluşları, iklim koşullarından etkilenmeyişleri gibi özellikleri nedeniyle rağbet görmektedir. Kullanıcı yoğunluğunun olduğu bu mekanlar, ev sahipliği yaptığı kişilerin gündelik hayatının bir parçası olup, bu mekanların konfor koşulları, kullanıcılarını doğrudan etkilemektedir. Metro istasyonlarında konfor kavramı, görsel ve işitsel anlamda önem kazanmaktadır. Kullanıcıların konforlu ulaşımlarını sağlaması amacıyla bu tezde işitsel konfor dahilinde değerlendirmeler yapılmıştır. İşitsel konfor metro istasyonları için tren gürültüsünün kontrolü ve anonsların anlaşılabilir olması ile sağlanabilir. Özellikle acil durum anlarında anonsların anlaşılır olması ile kişiler kendilerini güvende hissedecek, konforlu işitsel ortam yaratılmış olacaktır. Yapılan değerlendirmeler ışığında, örnek bir istasyon üzerinde Odeon akustik simülasyon programı aracılığı ile mevcut akustik koşulları ortaya konulmuştur. Mevcut durumda, zayıf performans gösteren koşulların optimizasyonu için mimari seçimler üzerinden, iyileştirmelere dair öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern world, underground subway networks are utilized by so many people, due to its many features such as being fast and economical, unaffected by the climatic conditions. These places where the user density is high, are part of the everyday life for the people who host and the comfort conditions of these places directly affect their users. In the subway stations, the concept of comfort gains importance in a visual and auditory sense. In this thesis, evaluations will be made within the scope of auditory comfort in order to provide comfortable transportation of the users. On the subway stations, the auditory comfort can be provided by the control of the train noise and the intelligibility of the announcements. Especially at emergency situation people will feel secured with clearly understood announcements and a comfortable auditory environment will be created. Based on the evaluations, the current acoustic conditions were revealed via the Odeon acoustic simulation program on the sample station. At current situation, suggestions for improvements have been developed through architectural choices to optimize poor performance conditions.