Antenatal gebe eğitiminin doğum ve doğum sonrası dönem üzerine etkileri
Antenatal pregnancy education effects on antepartum and postpartum period
  1. Tez No: 597750
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
araştırmanın amacı; antenatal dönemde gebe bilgilendirme sınıfında (GBS) verilen eğitimin doğum ve doğum sonrası dönem üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma; Ankara'da bir hastanede, Mayıs 2018-Kasım 2018 tarihleri arasında, ilk gebeliği olan, eğitim almış 100 gebe ve düzenli poliklinik takibi olan ancak eğitim almamış 100 gebe olmak üzere toplam 200 gebe ile yürütülmüştür. Gebelerden yazılı onamları alındıktan sonra, yüz yüze görüşme tekniği ile anket formları doldurulmuştur. Hem eğitim alan gruptaki gebelerin eğitim öncesi-sonrası cevapları değerlendirilerek hem de eğitim alan-almayan grupların sonuçları karşılaştırılarak, eğitimin etkinliği ve doğum-doğum sonrası dönem üzerindeki etkisi incelenmiştir. İki grup arasında sosyo-demografik özellikler ve gebelik özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Çalışma grubunda sezaryen sıklığı %24,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the natal and postnatal effects of the antenatal information class. The study was conducted between May 2018 and November 2018. The study population consisted of 200 pregnant women who were in viable singleton pregnancies in their third trimester (100 pregnant women who got into antenatal education class and another group of randomly chosen 100 pregnant women without education). All participants were informed about the study and informed written consent was obtained. A survey was filled with face-to-face method. The effectiveness of education on natal and postnatal periods was analyzed. No differences were found between the groups in the socio-demographic and pregnancy characteristics (p>0,05). The study group's c-section rate was 24,5%.