Simülasyon temelli emzirme eğitiminin kadınların emzirme başarısına, emzirme özyeterliliğine, emzirmeye ilişkin tutum ve bilgi düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of simulation based breastfeeding training on women' breastfeeding success, breastfeeding self efficacy, breastfeeding attitude and knowledge
  1. Tez No: 638209
  2. Yazar: HAMİDE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, Laktasyon Simülasyon Modeli (LSM) ile antenatal dönemde verilen uygulamalı emzirme eğitiminin postnatal dönemde kadınların emzirme başarısına, emzirme özyeterlilik algısına ve emzirmeye ilişkin tutum ve bilgisine olan etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmış randomize konrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma iki grup ile yürütülmüştür. Bu kapsamda müdahale grubundaki gebe kadınlara antenatal dönemde LSM ile uygulamalı emzirme eğitimi (simülasyon eğitimi grubu, n=64), kontrol grubundaki gebe kadınlara ise hastane protokolü kapsamında verilen standart eğitim-video gösterimi (video eğitimi grubu, n=64) yapılmıştır. Daha sonra postnatal dönemde kadınların emzirme başarısı, emzirme özyeterlilikleri, emzirmeye ilişkin tutum ve bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırma verileri Katılımcı Tanılama Formu, LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği, Emzirmeye İlişkin Tutum ve Bilgi Değerlendirme Formu, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği ve Postnatal Dönem Takip Formu ile toplanmıştır. Ayrıca simülasyon eğitimi grubu için uygulamada LSM kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.0 istatistik programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study conducted to determine the effect of applied breastfeeding training given through Lactation Simulation Model (LSM) in antenatal period on the success of women in breastfeeding, their self-efficacy perception regarding breastfeeding and their attitude towards and knowledge of breastfeeding. The research was carried out with the participation of two groups. In this context, applied breastfeeding training with LSM was given to pregnant women in the intervention group (simulation training group, n=64) during antenatal period, and standard training-video training under the hospital protocol (video training group, n=64) was provided to pregnant women in the control group. Then, breastfeeding success, breastfeeding self efficacy, attitude and knowledge levels regarding breastfeeding were evaluated in the postnatal period. The data of the research were collected through Participant Description Questionnaire, LATCH Assessment Tool, Breastfeeding Attitude and Knowledge Questionnaire, Breastfeeding Self efficacy Scale and Postnatal Period Follow-up Questionnaire. In addition, LSM was employed in the implementation for the simulation training group. Research data were analyzed by using SPSS 23.0 statistics program.