İngilizce seyahatnamelere göre 19. yüzyılda Türkistan'da kadın
Women in Turkestan in 19th century according to travelogues written in English
- Tez No: 597763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TÜMEN SOMUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çarlık Rusya'nın 18.yüzyılda başlayan güneye doğru yayılma politikası 19.yüzyılda Hindistan üzerinde nüfuzu olan İngiltere ile karşı karşıya gelmesine neden olmuştur. Bu iki büyük devlet Türkistan Bölgesi üzerindeki siyasi ve ticari kontrolü elde etmek için daha sonra 'Büyük Oyun' olarak adlandırılacak olan mücadeleye başlamışlardır. Rusya ve İngiltere'nin Türkistan coğrafyasındaki bu nüfuz mücadelesi diğer devletlerin bölgeye karşı olan ilgisini arttırmıştır. 19.yüzyıla kadar dışarıya kapalı intibası olan bölge, Rusya'nın topraklarını işgali ve Büyük Oyun 'un başlaması ile adeta dışarıya açılmıştır. Durumdan istifade ederek bölgeye çok sayıda askeri-siyasi kimlikli görevli, seyyah, araştırmacı uğramış ve ziyaret ettikleri yerler hakkında siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik bilgiler içeren notlar tutmuşlardır. Seyyahlar notlarında kırsal ve yerleşik bölgede yaşamlarını idame ettiren çeşitli halklar hakkında bilgi verirken bölgede yaşayan kadınlar ve aileleri hakkında da önemli bilgiler vermiştir. Bu çalışmada, 19. yüzyılda Türkistan bölgesini ziyaret eden seyyahların verdiği bilgilerden faydalanılarak bölgede yaşayan Kazak, Türkmen, Özbek kadınlarının fiziksel ve karakter özellikleri, giyimleri, eğitimleri, günlük hayatlarını nasıl geçirdikleri, aile yapıları, meskenleri, dini yaşamları ve çeşitli inanışları hakkında verilen bilgiler değerlendirilerek, birbirleri ile olan benzerlikleri veya farklılıkları açısından karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tsarist Russia's policy of expansion towards the South, which began in the 18th century was confronted by Britain,which was influential in India in 19th.These two great states began to struggle for political and commercial control over the Turkestan region whic would later be called the Great Game.This influence struggle of Russia and England in Turkestan geography increased the interest of other states towards the region.The region, which was closed to the outside until the 19th century was opened to the outside with the invasion of Russia and the start of the Great Game.Taking advantage of the situation,many military-political identity officials,travelers,researchers visited the region and took notes containing political,social,cultural and economic information about the places they visited.In their notes,the travelers gave information about the various peoples living in rural and settled areas,while giving important information about women and their families living in the area.In this study, the information given about the physical and characteristic features,clothing,education,daily life of the Kazakh,Turkmen and Uzbek women living in the region by utilizing the information given by the ravelers who visited the Turkestan region in the 19th century were evaluated and the similarities or differences with each other were tried to be compared.The fact that most of the travelers visiting the region are non-Muslims and that the people living in the region are Muslims the information gained about the lives of women living in the region became more valuable.