Lisânü't-Tayr Budapeşte nüshası 55b-111b (metin-inceleme-aktarma)
Lisânü't-Tayr Budapest copies 55b-111b (text-to-review-drive)
- Tez No: 597764
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
“Lisânü'ṭ-Ṭayr Budapeşte Nüshası 55b-111b (Metin-İnceleme-Aktarma)”başlıklı çalışmada eserin diğer nüshalarla arasındaki farklılıklar belirlenmiş, Türkiye Türkçesine aktarması yapılmış, Nevâyî'nin dili ve üslubu incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde çalışmanın amacı ve yöntemi belirtilmiştir. Öncelikle metin Latin harflerine aktarılmıştır. Daha sonra metnin genel ve dilbilimsel incelemesi yapılmıştır. Sonuncu aşamada ise Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Sonuç bölümünde metinden ulaşılan sonucun genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Lisânü't-Tayr Budapest Copies 55b-111b (Text-to-Review-Drive)”The work titled study identified differences between other copies, Turkey Turkish transferring or-that pillar, Nevâyî language and style were investigated. In the introductory part of the thesis, the aim and method of the study are stated. Firstly the text is translated into Latin letters. Later general and linguistic analysis of the text is done. In the final stage it has been transferred to Turkey Turkish. In the conclusion part, a general evaluation of the result obtained from the text is made.