Sıklık çağındaki Karaçam (P. nigra) meşcerelerinde toprak üstü karbon miktarının araştırılması
Determination of the amount of carbon above ground in black pine (P. nigra) stands of young development stage
  1. Tez No: 597766
  2. Yazar: AYDIN PİRİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bölgesel ve küresel karbon döngüsünü etkileyerek küresel iklim değişikliğinde önemli rol oynayan ormanlar, fotosentez ve solunum ile atmosferdeki karbon miktarını doğrudan değiştirmekte, toprak ve vejetasyonda büyük miktarda karbon depolamaktadırlar. Ormanlar içinde karbonun depolandığı havuzlar, toprak üstü biyokütle, toprak altı biyokütle ve toprak organik karbonu olarak gösterilmektedir. Yapılan bu çalışmada da toprak üstü biyokütlede depolanan karbon miktarı incelenmiştir. Bu çalışmada, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Karadere Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde yer alan Çaltepe Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan 10 – 20 yaşındaki Karaçam meşcerelerinde toprak üstü biyokütlede depolanan karbon miktarları belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda toprak üstünde depolanan karbon miktarı 23,99 ton/ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Affecting the regional and global carbon cycle, forests, which play an important role in global climate change, directly change the amount of carbon in the atmosphere by photosynthesis and respiration and store large amounts of carbon in soil and vegetation. Carbon where is stored in forests are indicated as above ground biomass, blove ground biomass and soil organic carbon. In this study, the amount of carbon stored in aboveground biomass was investigated. In this study, the amount of carbon stored in the above - ground biomass in the 10 - 20 years old black pine stands which are within the boundaries of Çaltepe Forest Management Directorate within Karadere Forest Management Directorate of Kastamonu Forest Regional Directorate were determined. As a result of the study, the amount of carbon stored above ground was calculated as 23,99 tons/ha.