İşletmelerde bütçe sisteminin analizi: Futbol sektöründe bir uygulama
Analysis of budget system in companies: An Application in football sector
- Tez No: 597765
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Futbol organizasyonu, ekonomik değerinin artmasıyla birlikte bir endüstri halini almıştır. Futbol kulüplerinin, gerek rekabet edebilirliklerini ve sürdürülebilirliklerini sağlamak için gerekse bağlı oldukları federasyonların yaptırımları nedeniyle verimli ve etkin bir biçimde yönetilmesi bir gereklilik olmuştur. Bu gereklilikler, kulüplerin varlıklarını sürdürebilmeleri için bütçe, planlama ve kontrol süreçlerine daha fazla önem vermelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada, ilk bölümde bütçe kavramı detaylı açıklanmıştır. Bütçe sistemleri ikinci bölümde analiz edilmiş olup son bölümde ise önce futbol kulüplerinin gelir ve gider kalemleri, geçmiş yıl finansal tablolarından yararlanılarak incelenmiştir ve sonrasında bir futbol kulübü bütçe uygulaması detaylı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Football organization has become an industry with increasing economic value. It has been a necessity to manage football clubs efficiently and effectively, both in order to ensure their competitiveness and sustainability, and because of the sanctions of the federations they are affiliated with. These requirements cause clubs to pay more attention to budget, planning and control processes in order to survive. In this study, the conceptual framework of budget is explained in detail in the first section. Budget systems are analyzed in the second section and in the last section, income and expense items of football clubs are examined by using the financial statements of the previous year and then a football club budget application is examined in detail.