KOBİ'lerin kamu alımlarına katılımını teşvik eden politikalar çerçevesinde Devlet Malzeme Ofisi uygulamalarının incelenmesi ve yeni politika önerileri
Analysis of the State Supply Office applications within the framework of policies promoting the participation of SMEs in public procurement and new policy recommendations
  1. Tez No: 597775
  2. Yazar: BARIŞ BİLCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kamu harcamalarının; askeri, teknolojik, ekonomik, siyasal ve sosyal nedenlerle sürekli artış göstermesi, kamu harcamalarının yaklaşık üçte birini oluşturan kamu alımlarını, hükümetlerin ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşmada kullandığı etkili bir maliye politikası aracı haline getirmiştir. Hükümetler, kamu alımları aracılığıyla öncelikli olarak istihdam ve tüm dünya ülkelerinde ekonomi içindeki payları %90'ın üzerinde olan KOBİ'lerin gelişimi alanlarında politikalar üretmektedir. Ülke uygulamalarına baktığımızda, özellikle mikro ölçekli KOBİ'lerin kamu alımlarından daha fazla pay almaları için kamu pazarına erişimlerini engelleyen bariyerlerin kaldırılması ile yüklendikleri işlem ve katılım maliyetlerinin azaltılması yönünde birçok adım atılmıştır. Çalışmada öncelikli olarak kamu alımları ile ilgili kavramsal bir çerçeve çizilmiş ve daha sonra Türkiye'de merkezi satın alma faaliyeti yürüten Devlet Malzeme Ofisinin uygulamaları, KOBİ'lerin kamu alımlarına katılımını teşvik eden politikalar çerçevesinde incelenmek suretiyle imalatçı KOBİ'lerin büyük ve/veya ithalatçı firmalarla rekabet edebilmesine ve bu sayede idari, mali ve teknolojik kapasitelerini artırmalarına yönelik yeni politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in public expenditures due to military, technological, economic, political and social reasons has made public procurement, which constitutes about one third of public expenditures, an effective fiscal policy tool used by governments to achieve economic and social goals. Governments produce policies through public procurement primarily in the areas of employment and development of SMEs with a share of over 90% in the economy in all countries of the World. When we look at the country practices, in particular, many steps have been taken to reduce barriers to access to the public market and to reduce transaction and participation costs imposed by micro-scale SMEs in order to gain greater shares of public procurement. In this study, firstly, a conceptual framework has been drawn about public procurement and then the applications of the State Supply Office have been examined within the framework of policies encouraging the participation of SMEs in public procurement and new policy recommendations have been made to enable SMEs to compete with large and / or importing firms and thereby increase their administrative, financial and technological capacities.