Ahlaki değerlerin öğretiminde hikâyelendirme tekniğinin başarı ve derse yönelik tutumlar üzerine etkisi
The effect of narrative technique on teaching ethical values to the success and attitudes toward the course
- Tez No: 597788
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dini ve ahlaki değerler ülkemizde yardımsever, saygılı, sevgi dolu, alçak gönüllü, edepli, vicdanlı vb. yeni neslin yetişmesinde oldukça önemlidir. Öğrencilere ahlaki değerlerin okullarda öğretilmesi iyi bir gelecek ve başarılı bir toplum oluşturmak açısından oldukça önemlidir. Ancak ahlaki değerler soyut kavramlar olduğu için bu kavramların sadece düz anlatım yöntemi ile soyut bir şekilde sunulması öğrenmeyi güçleştirir ve geciktirir. Bu nedenle ahlaki değerler, hikâyelerle somutlaştırılıp sunularak daha başarılı bir öğrenme gerçekleştirilebilir. Bundan yola çıkarak bu araştırmada hikâyelendirme tekniğinin 7. sınıf DKAB dersi“Ahlaki Davranışlar”ünitesindeki“adalet, sabır, yardımseverlik, hoşgörü, dürüstlük”değerlerinin kazandırılmasındaki etkisini ve öğrencilerin derse yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Yakutiye ilçesinde bulunan üç okulda toplam 109 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 2018-2019 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde, dört haftalık bir sürede toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Akademik Başarı Testi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersine yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümünde ise SPSS 16,00 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde istatistiksel işlemlerden bağımlı-bağımsız gruplar t-testi, standart sapma (S), frekans (f) aritmetik ortalama (x), ve yüzde (%) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin“Akademik Başarı Testi ve Tutum Ölçeği”son test puanlarında deney gruplarının lehine olumlu bir fark olduğu tespit edilmiş ve hikâye tekniğinin öğrenci başarısını artırdığı ve derse yönelik olumlu bir tutum geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Hikâyelendirme tekniği DKAB öğretim programında yer alan diğer konular içinde kullanılabilir. Böylece daha etkili ve daha hızlı bir öğrenme gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
Religious and ethical values are quite important growing of the new generation as patriotic, full of love, humble, decent and conscientious etc. in our country. Teaching these values to the students at school is quite significant in terms of generating a successful community and a good future. However; values are abstract concepts so teaching these abstract values just through direct instruction method in an intangible way makes that teaching harder and retarded. For this reason, presenting ethical values with objectified stories can generate a more successful learning. Based on this issue, in this study it is aimed to measure the effect of narrative technique over students' attitude to the course and success on teaching the values“justice, honesty, patience, tolerance and helpfulness”in“Ethical Behaviours”unit of 7th grade Culture of Religious and Knowledge of Ethics' curriculum. It has been used half-experimental modal from the methods of quantitative research. This study has been conducted with total 109 students from 3 schools in Yakutiye district, Erzurum in 2018-2019 education years. Research's data has been collected within 4 weeks' process on 2018-2019 education years' second term. It has been used“Academic Success Test and Attitude Scale toward Culture of Religious and Knowledge of Ethics Course”as data collection tool. It has been used SPSS 16, 00 packet program at solving the data. It has been used percentage (%), frequency (f), standard deviation (S), arithmetic average (x), and dependent and independent procedures of statistics t-test at analysing the data which has been acquired. According to the acquired findings, it has been determined that there is a positive difference on students'“Academic Success Test and Attitude Survey”post-test results in countenance of experimental groups, and it has been concluded that narrative technique increases students' success and develops a positive attitude to the course. Narrative technique can be used for the other subjects placing in Culture of Religious and Knowledge of Ethics' curriculum. In this way, more effective and faster learning take place.