Etkinlik temelli öğrenme sürecinin öğrencilerin evrensel ahlaki değerlerine ve portre değer düzeylerine etkisi
The effect of activity-based learning process on students' universal moral values and portrait value levels
- Tez No: 922417
- Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye'de değerler eğitiminin ortaöğretim düzeyindeki bütün sınıf seviyelerinde ortak olduğu görülmekte ve verilen kök değerlerin derse entegre edilmesi konusu öğretim programlarında öğretmenlere bırakılmaktadır. Fakat değerler eğitimi konusunda öğretmenlerin faydalanabileceği kaynakların yetersizliği ve konu hakkında bulunan kaynakların da değerler eğitiminin nasıl uygulanacağını açıklamak yerine teorik bilgi içermekte olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri dersi kapsamında değerler eğitimine yönelik yürütülen etkinlik temelli öğrenme sürecinin 7. Sınıfta öğrenim gören öğrencilerin evrensel ahlaki değerlerine ve portre değer düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise deney grubu öğrencilerinin öğretim süreci ve süreç içerisinde kullanılan etkinliklere yönelik görüşlerini araştırmaktır. Araştırmanın amacına yönelik verilerin toplanma sürecinde; nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada bulunduğu karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde Tokat ilinde bulunan bir devlet okulunun 7.sınıfında öğrenim gören iki şubeden toplam 55 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada deney ve kontrol grupları belirlenirken yansız atama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada nicel veri toplama aracı olarak, 10-13 yaş için Evrensel Ahlaki Değer Ölçeği ve Portre Değer Anketi kullanılırken, nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kelime ilişkilendirme testi ile yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Uygulama öncesinde ölçekler deney ve kontrol grubuna ön test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın deney grubunda (N=28) kök değerlerin öğretiminde araştırmacı tarafından hazırlanan özgün etkinlikler kullanılırken, kontrol grubunda (N=27) değerler eğitimi ise öğretim programının ön gördüğü öğrenme süreci ile gerçekleştirilmiştir. vii Uygulama süreci her iki grupta da 18 hafta (54 saat) süresince devam etmiştir. Uygulama sürecinin sonunda ölçekler her iki gruba da son test olarak tekrar uygulanmıştır. Aynı zamanda deney grubunda yer alan öğrencilerden nicel verilerin analizi sonucunda en yüksek son test puan ortalamasına sahip 4 öğrenci, orta düzeyde son test puan ortalamasına sahip 4 öğrenci ve en düşük son test puan ortalamasına sahip 4 öğrenci seçilerek görüşmeye çağrılmıştır ve seçilen 12 öğrenciye kelime ilişkilendirme testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Öğrencilere kök değerler, uygulama süreci ve etkinlikler hakkında sorular yöneltilmiştir. Nicel veriler analiz edilirken SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilerin ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığının araştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Nicel verilerin analizi sonucunda, uygulama öncesinde deney ve kontrol grubuna uygulanan Evrensel Ahlaki Değerler Ölçeği ve Portre Değer Anketi ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark bulunmazken, uygulama sonrasında uygulanan ölçeklerden elde edilen puan ortalamalarının deney grubunda bulunan öğrencilerin lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubundaki 12 öğrenciye uygulanan kelime ilişkilendirme testinde, öğrencilerden değer denilince akıllarına gelen ilk 10 kelimeyi yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin verdiği cevaplar incelendiğinde en çok tekrar eden kelimelerin sevgi, saygı, aile ve arkadaş olduğu görülmüştür. Öğrencilere yöneltilen sorulara verdikleri cevaplar sonucunda, öğrenciler ders sürecinde etkinlik temelli, eğlenceli ve farklı bir öğrenme süreci geçirdiklerini belirtmiştir. Aynı zamanda öğrenciler ders sürecinde değerleri öğrendiklerini, değerlerin önemini kavradıklarını ve değerleri kişiliklerine yansıttıklarını belirtmiştir. Öğrenciler; etkinlik temelli değer öğretim sürecinde Fen konularını daha iyi öğrendiklerini ve Fen Bilimleri dersi ile değerleri bağdaştırdıklarını söylemiştir. Öğrencilerin süreç boyunca yaptıkları etkinliklerden karışımların ayrılması, rol kartları ve çim adam etkinlikleri en çok tekrarlanmak istenen etkinlikler olurken, öğrencilerin büyük çoğunluğu tüm etkinlikleri tekrar yapmak istemiştir. Öğrencilerin uygulama sürecine yönelik olumlu görüşleri olduğu belirlenmiş, bu sonuçlardan hareketle konuyla ilgili çalışmalar yürütecek olan araştırmacılara birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, values education is common at all grade levels in secondary education curriculum, and integrating the given root values in the curriculum is teachers' responsibility. However, there are not only insufficient resources that teachers can use on values education but also that the resources available on the subject contain theoretical information rather than explaining how to implement values education during the lessons. The aim of thisresearch is to examine the effect of the activity-based learning process carried out for values education on the universal moral values and portrait value levels of seventh grade students during the Science course. In addition, investigating the opinions of the experimental group students about the teaching process and the activities used in the process is the another aim of the research. In the process of collecting data for the aim of the research; explanatory design, which is a mixed research method that combines quantitative and qualitative research methods, was used. The study group of this research consisted of a total of 55 students from studying in the 7th grade of a public school in Tokat province in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The random assignment method was used to determine the experimental and control groups in the study. In the study, '' 10-13 years Universal Moral Value Scale'' and ''Portrait Value Questionnaire'' and a word association test developed by the researcher and semi-structured interview questions were used as qualitative data collection tools. Before the activity based learning process, the scales were applied to the experimental and control groups as a pre-test. While original activities prepared by the researcher were used in teaching root values in the experimental group (N=28), values education was carried out with the learning process foreseen by the curriculum in the control group (N=27). The activity based learning process continued for ix 18 weeks (54 hours) in both groups. At the end of the process, the scales were re-applied to both groups as a post-test. At the same time, as a result of the analysis of quantitative data from the students in the experimental group, 4 students with the highest post-test score average, 4 students with a medium post-test score average and 4 students with the lowest post-test score average were selected and invited to an interview, and the word association test and semi-structured interview form were applied to the 12 selected students. Questions were asked to the students about root values, activity based learning process and activities. SPSS 25 statistical analysis program was used for analyzing quantitative data. An independent sample t-test was used to investigate whether there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the students in the experimental and control groups In the analysis of the data, the significance level was accepted as .05. As a result of the qualitative data analysis, it was concluded that while there was no statistically significant difference between the 10-13 years Universal Moral Value Scale and Portrait Value Questionnaire pre-test mean scores of the experimental and control groups before the activity based lersning process, the mean scores obtained from the scale after the application showed a statistically significant difference in favor of the students in the experimental group. In the word association test applied to 12 students in the experimental group, students were asked to write the first 10 words that came to their minds about values. When the answers given by the students were examined, it was seen that the most repeated words were love, respect, family and friend. As a result of the answers given to the questions directed to the students, the students stated that they had an activity-based, fun and different learning process during the application. At the same time, the students stated that they learned values, understood the importance of values and reflected the values in their personalities. Students stated that the activity-based value teaching process provided them learning science subjects better and associating values with the Science course. It was seen that the students stated that they had to chance to repeat Karışımlara Ayırma, Rol Katları and Çim Adam activities the most during the application process. the majority of students wanted to repeat all the activities. It was determined that students had positive views on the application process, and based on these results, some suggestions were made to researchers who will conduct studies on the subject.