Yaşlılarda yapılan fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesine hareket korkusuna yorgunluk uyku ve depresyona etkisi
The effect of physical activity level in elderly on quality of life, fear of movement, fatigue, sleep and depression
- Tez No: 597790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, 65 yaş ve 65 yaş üzerindeki yaşlılarda fiziksel aktivite düzeyine göre 3 gruba ayırıp (1. grup inaktif fiziksel aktivite, 2. grup minimal aktif, 3. grup çok aktif fiziksel aktivite) fiziksel aktivitenin yaşam kalitesine hareket korkusuna,yorgunluk,uyku ve depresyonla ilişkili olup olmadığ incelenmesidir. Çalışmaya esenyurtta oturan 65 yaş ve 65 yaş üzerindeki yaşlı bireylerde ciddi nörolojik ve ortopedik problem olmayan mini mental test sonucu 24 ve üzerinde olan 90 kişi katılmıştır.Araştırmadaki bireylerin yaş aralığı 65-83''dir. Araştırma İstanbul il sınırlarında bulunan esenyurtta gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, çalışmaya katılan bireylerin dermografik özellikleri kaydedilmiştir. Uyku kalitesinin değerlendirilmesi için Pittsburg Uyku kalite indeksi, Depresyon'un Değerlendirilmesi için Berg Depresyon Ölçeği, Yorgunluğun değerlendirilmesi için Çok Boyutlu Yorgunluk Ölçeği,Hareket Korkusu için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, Fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi için Uluslararası fiziksel aktivite ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde cinsiyetler arasındaki farklılığa Bağımsız T-testi ile bakılmıştır.Değişkenler (fiziksel aktivite düzeyi) arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır.. Araştırma sonucunda yaşlıların fiziksel aktivite düzeyinin yüksek olmasında eğitim düzeyi ve gelir düzeyi ile il işkili olduğu saptanmıştır. Aktif fiziksel aktivite grubunun inaktif fiziksel aktivite grubu ve minimal aktif fiziksel aktivite grubuna göre uyku kalitesinin daha iyi olduğu, depresyon yaşamadıkları yada az yaşadıkları, yorgunlukların daha az olduğu,yaşam kalitesinin daha çok arttığı, hareket korkusunun daha az yaşadıkları saptanmıştır.Yaşlılarda yapılan fiziksel aktivitenin yüksek olması günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak sürdürmekte önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada 65 yaş ve 65 yaş üzerindeki yaşlıların fiziksel aktivite düzeyine göre 3 gruba ayırıp (1.grup inaktif fiziksel aktivite grubu,2.grup minimal aktif fiziksel aktivite grubu,3 grup aktif fiziksel aktivite grubu)fiziksel aktivite düzeyinin eğitim düzeyi ve gelir düzeyi ile ilişkili olduğu, hareket korkusu,yaşam kalitesi,uyku kalitesindeki değişimlerde, yorgunluk,depresyon gibi parametrelerde değişiklikler olduğu sonucuna varılmıştır. Bu değişiklikler göz önünde bulundurularak, 65 yaş ve 65 yaş üstü yaşlılarda fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilip, yaşlılarda eğitim tarzında seminerler verilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the physical activity level of the elderly aged 65 years and over 65 years (group 1, inactive physical activity, group 2 minimal active, group 3 very active physical activity) to the quality of life, fear of movement, fatigue, to investigate whether it is related to sleep and depression. The study included 90 people aged 24 years and over who were over 65 years of age and older than 65 years of age and who did not have serious neurological or orthopidic problems. The age range of the individuals in the research is 65-83. The research was carried out in Esenyurt, which is located on the borders of the province of Istanbul. The demographic characteristics of the individuals who participated in the study were recorded in the data collection. Pittsburg sleep quality index for assessment of sleep quality, depression Berg for the assessment of depression scale, multidimensional Fatigue Scale for the assessment of fatigue, fear of movement the Tampa Scale for Kinezyofobi, for the evaluation of quality of life sf36 quality of life scale, international physical activity scale was used for the evaluation of physical activity level. In the analysis of the data, the difference between genders was examined by Independent T-test. One-way analysis of varyance was used to determine whether there was a difference between the variables (physical activity level).As a result of the research, it was found that the level of physical activity of the elderly was related to educational level and income level. It was found that the active physical activity group had better sleep quality than the inactive physical activity group and the minimal active physical activity group, they were not depressed or had less, they were less tired, their quality of life increased, and the fear of movement were less experienced. High physical activity in the elderly has an important role in maintaining daily life activities independently.İn this study according to 65 years and over 65 years old people's physical activity divided into 3 groups. (1. group inactive physical group 2.group which are minimal active physical group 3.group which are physical active group) whiches are physical activity situation related with educational and economical situation it, affairding lack of movement and life quality and sleep quality changes, depression and tiredness etc. Which we took these results.Taking these changes into consideration, we recommend raising the level of physical activity in the aged between the age of sixty-five and over the age of sixty-five and giving seminars in the way of education in the elderly.