Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesindeki HATAY 1049 numaralı şiir mecmuası (İnceleme, metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
A poetry compilation numbered Konya 1049 which is at Konya Bölge Yazma Eserler Li̇brary (Review, text and to its classification according to MESTAP)
- Tez No: 597805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu tezde, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde Hatay 1049 numarada kayıtlı şiir mecmuası incelenmiştir. Birinci bölümde mecmua tanıtıldıktan sonra, mecmuada yer alan şairler ve şiirleri çizelge ile gösterilmiştir. Mecmuadaki şiirlerin nazım şekilleri ve vezinleri de çizelgede sunulmuştur. İkinci bölümde hazırlanan MESTAP tabloları sunulmuştur. Son bölümde şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni verilmiş, mevcut kaynaklardan şiirlerin karşılaştırmaları yapılmış, aralarındaki farklar dipnotlarda gösterilmiştir. 72 varaktan oluşan mecmuada 92 şaire ait 312 şiir yer almaktadır. Bu şiirlerden 306'sı gazel nazım şekliyle yazılmıştır. Mecmuada en çok şiiri bulunan şair Zekâyî'dir. Nefî, Fıtnat, Aynî ve Vehbî de mecmuada fazla sayıda şiiri bulunan diğer şairlerdir. Mecmuada 17, 18, 19. yüzyıldan şiirler mevcuttur. Çalışmamız söz konusu mecmuanın incelenmesiyle mecmua çalışmalarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the poetry compilation which is numbered as Hatay 1049 and is placed at the Konya Bölge Yazma Eserler library. Inthe first part, compilation is introduced, the poets and their poems in the compilation are shown in a table. The verse forms and measure features of the poems in the compilation are also presented in the table. In the second part, MESTAP tables are intoduced. In the last part, transcribed text of the poetry compilation is provided, comparisons of poems are made from available sources, differences between these poems are shown in the footnotes. There are 312 poems belonging to 92 poets in the compilation which consists of 72 leaves. 306 of these poems are written in the form of gazel verse. The poet whose poems are contained in the compilation most is Zekayi. Nefî, Fıtnat, Aynî and Vehbî are also other poets who have many poems in the compilation. The poems from 17th, 18th, 19th century are available in the compilation. Examining this compilation, this study aims to contribute to the compilation studies.