An investigation into student burnout at a foundation university in Turkey: Underlying reasons and suggestions
Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde öğrenci tükenmişliğinin araştırılması: Altta yatan sebepler ve öneriler
  1. Tez No: 597806
  2. Yazar: SEVİM KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin tükenmişlik düzeylerini duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve mesleki yeterlilik olmak üzere üç boyutta incelemektir. Betimsel olay incelemesi olarak tasarlanan bu çalışmada, öğrencilerdeki tükenmişliğin altında yatan sebeplerin ve bu tükenmişliğin etkilerini aza indirgemek için gerekli önerilerin, hem öğrenci hem de öğretim görevlisi bakış açılarının karşılaştırılmalı analiziyle tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, bu çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda, elli sekiz öğrenci ve on öğretim görevlisi ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin tükenmişlik seviyesine odaklanan betimsel verilerin ilk bölümünde, Çapri, Gündüz, ve Gökçakan (2011) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Maslach Tükenmişlik Envanteri – Öğrenci Formu ve adı geçen form temel alınarak araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan gözlem formu kullanılmıştır. Nitel veriler için öğrencilerle odak grup görüşmesi ve öğretim görevlileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler olmak üzere iki ayrı görüşme yapılmıştır. Öğrenci ve gözlem formları kullanılarak elde edilen veriler SPSS programı ile istatiksel olarak analiz edilmiştir. Görüşmelerin analizi için ise içerik analizi yapılmıştır. Karşılaştırmalı sonuçlar, öğrencilerin duygusal tükenme seviyelerinin duyarsızlaşma ve mesleki yetersizlik seviyelerine göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Hem öğrencilerin hem de öğretim görevlilerinin bakış açılarını yansıtan görüşmelerde, aynı programı tekrar etmelerinden ayrı olarak, ders saati ve sorumluluk sayısının öğrencilerde duygusal tükenmeye yol açtığı bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin duyarsızlaşmasında sınavlardan alınan düşük puanların büyük bir etkisi olduğu, müfredat içeriğinin yararına ve hazırlık programının gerekliliğine dair negatif düşüncelerin de duyarsızlaşmaya yol açtığı bulunmuştur. Görüşmelerin analizi sonucunda, öğrencilerin beklenen yeterlilik seviyesinde olmadığı, öğrenen özerkliği ve üst bilişsel stratejilere sahip olmadıkları ve sınav kaygısı yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğrenci ve öğretmen görevlilerinin önerilerine göre, müfredat, materyaller ve sınavların yeniden düzenlenmesine ve öğrencilerin pozitif açıdan teşvik ve desteklenmesine ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Çalışma, bu bulgular ışığında yapılan bazı eğitimsel önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the burnout level of students in terms of three dimensions, namely exhaustion, cynicism, and professional efficacy. Designed as a descriptive case study, underlying reasons of student burnout and suggestions to minimize the effects of it are also aimed to be identified from the perspectives of both students and lecturers in a comparative way. To that end, the present study was carried out with fifty-eight students and ten lecturers in English preparatory school of a foundation university in Turkey during 2018-2019 academic year. Concerning the first part of the descriptive data that focuses on student burnout level, Maslach Burnout Inventory - Student Survey (MBI-SS), which was adapted by Çapri, Gündüz, & Gökçakan (2011) into Turkish, and an observation checklist, which was prepared by the researcher based on the aforementioned inventory, were used. For the qualitative part of the data, two types of interviews were held with the participants; focus group interviews with students and semi-structured interviews with lecturers. The survey and observational data were analyzed statistically with SPSS. A content analysis was conducted for the analysis of the interviews. The comparative results revealed that students experience more emotional exhaustion than cynicism and inefficacy. The results of interviews, which indicate the perceptions of both students and lecturers, suggested that the number of responsibilities and lesson hours were predictors of emotional exhaustion apart from the fact that students repeat the program for another year. It was also found that low exam scores had the biggest impact on students' cynical feelings, which was followed by their negative beliefs not only about the usefulness of curriculum content but also about the necessity of preparatory program in general. What's more, the analysis of the interviews showed that students were not at the expected proficiency level, lacking learner autonomy and meta-cognitive learning strategies, which was found to lead to exam anxiety. According to the suggestions of students and lecturers, there was a need for a revision in the curriculum, materials, and exam practices in addition to the positive encouragement and support of the students. The study ends with some recommendations for further research in the light of those findings.