Theoretical aporia of Islamic liberalism: The case of lockean liberalism
İslami liberalizmin teorik çıkmazı: Lockeçu liberalizm örneği
- Tez No: 597809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Her ne kadar“İslami liberalizm”tartışmalarının tarihi arka planı Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerin 19. ve 20. yüzyıllarda sömürgeleştirilmelerine kadar dayansa da bu tartışmalar Arap baharı sonrasındaki süreç içerisinde akademide ve medyada çok daha görünür hale gelmiştir. Bu süreçte“İslami liberalizm”savunucuları büyük bir çoğunlukla Lockeçu liberalizmi model almışlar ve hatta her ikisini eşdeğer görmüşlerdir. Böylece bu tez, Locke'un siyaset teorisini ve siyasal teolojisini inceleyerek“İslami liberalizmin”teorik ve kavramsal çerçevesini eleştirel bir biçimde ele almaktadır. Karşılaştırmalı siyaset teorisi ve karşılaştırmalı siyasal teoloji bakış açılarından hareketle,“İslami liberalizmin”tutarlı bir terim olup olmadığını ve“İslami liberalizmin”Lockeçu liberalizmin bir türevi olup olmadığını değerlendirmek amacıyla Locke'un doğal hukuk teorisi ve liberal haklar anlayışı“İslami liberalizmin”öncülleriyle karşılaştırılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma liberalizmin geniş anlamda dinlere, özel anlamda İslam'a olan bağıntısını kavrama çabalarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though the historical background of discussions on“Islamic liberalism”dates back to colonisation of Muslim-majority countries between 19th and 20th centuries, these debates have become much more visible both in academia and media in the post-Arab spring period. In this period, proponents of“Islamic liberalism”have predominantly taken Lockean liberalism as a model and they have even equated former with the latter. This thesis thereby critically evaluates the theoretical and conceptual framework of“Islamic liberalism”through analyzing Locke's political theory and political theology. From the comparative political theory and comparative political theology perspectives, Locke's natural law theory and his understanding of liberal rights are compared with the premises of“Islamic liberalism”in order to assess whether it is a consistent term or not and whether it is a form of Lockean liberalism or not. This study therefore aims to contribute the endeavours for comprehending the liberalism's relation to religions in a broad sense and to Islam in a narrow sense.