Türkiye'nin enerji kaynakları ve sürdürülebilir enerji yaklaşımı
Turkey's energy resources and sustainable energy approach
- Tez No: 597810
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülke ekonomilerinin belirleyici en önemli unsurlardan biri enerjidir. Ülkede mevcut enerjinin yetersizliği enerjide dışa bağımlı bir politika yürütülmesine neden olmaktadır. Fosil yakıtların enerji piyasalarında hâkim güç olmaları onlara olan bağımlılığında giderek artmasına sebep olmaktadır. Fosil yakıtlar hem maliyetli hem de çevresel olarak zararları göz ardı edilemez. Fosil yakıtlar açısından ülkemiz maalesef yeterli kaynağa sahip değildir. Ancak yenilenebilir enerji potansiyeli yüksektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilen teknolojiler ile aktif olarak kullanılması enerjide dışa bağımlılığı azaltacağı gibi dış ticaret açığımızı düşürecek hatta dışarıya enerji satabilecek konuma gelmemizi sağlayabilecektir. Yenilenebilir enerjinin de kullanılmasında önemli olan hususlar doğaya, insana ve çevreye zarar vermeyen kendi döngüsü içerisinde sürekliliğini kaybetmeyen sürdürülebilir bir yaklaşım benimsenmesidir. Bu çalışmada Türkiye'deki enerji kaynaklarının neler olduğu ve sürdürülebilir enerjinin uygulanabilmesinin ülkeye katkılarına değinerek uygulanabilecek önerileri sunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant elements of nations' economic situations is energy. The shortage of existent energy resources in the country causes a foreign dependent policy in terms of energy. Being dominant in energy market, fossil fuel dependency has been increasing gradually. There is no denying the fact that fossil fuels are harmful in that they are both costly and damaging for environment. Our country does not have sufficient fossil fuel resources. However, renewable energy potential is high. The active use of renewable energy resources with the help of advanced technology may reduce dependency on foreign markets and trade deficit and it can even enable the county to reach the position of selling energy to foreign countries. The important factors of using renewable energy sources are that they neither harm to the nature, human-beings and environment or lose its sustainability in its own cycle. In this study, the types of energy resources in Turkey, the contributions of sustainable energy use to the country and recommendations regarding their use have been examined.