İnsan kaynakları yöneticilerinin mülakat sürecindeki dinleme türlerinin demografik değişkenlere göre incelenmesi: Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi örneği
An examination of listening styles of human resources managers in the interview process in terms of demographic variables: Adana Haci Sabanci Organized Industrial Zone example
  1. Tez No: 597814
  2. Yazar: RAHİME ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşadığımız dönem içerisinde firma organizasyon yapısı dâhilinde en önemli faktörlerden biri“insan”dır. Bu sebeple önce personel yönetimi olarak başlayan yapılanma zaman içerisinde insan kaynakları yönetimine evrilmiştir. Doğru iş için doğru insanı seçmek insan kaynakları yönetiminin yetki alanına girmektedir. İşe alım sürecinde firmanın stratejik yapısına uygun adaylar tercih edilmektedir. Bu adayların seçiminde ise tercih edilen ve sık kullanılan yöntemlerden biri mülakatlardır. İşe alım sürecinde gerçekleştirilen mülakatların adayı iyi değerlendirmesi, iş için uygunluğunu doğru ölçebilmesinin yanı sıra mülakatçının da iyi ve etkin bir dinleyici olması gerekmektedir. Günümüzde en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de etkili dinlemektir. Etkin dinlemeyi bir araya getiren pek çok unsur ve dinleme türü bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde (AOSB) yer alan firmaların insan kaynakları yöneticilerinin mülakat sürecindeki dinleme türlerinin demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Veriler AOSB'de yer alan 303 insan kaynakları yöneticisi ile anket formu aracılığıyla toplanmış ve bir istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda demografik özelliklerin dinleme türlerine ait boyutlar üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Dört boyut içerisinde toplanan dinleme türlerinden yalnızca ilişkisel ve etkileşimsel dinleme boyutlarında farklılaşma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in the structure of a company organization is the“humankind”in today's world. Therefore, structuring, starting as personnel management at first, has evolved into human resources management over time. Selecting the appropriate candidate for the right job falls into the span of authority of human resources management. In the employment procedure, candidates suitable to the company's strategical structure are preferred. Interviews conducted in the recruitment process need to efficiently assess candidates and their suitability for the position. It is also necessary for interviewers to be a good and active listener. Today,efficient listening is one of the subjects that requires the most attention. There are many elements and styles that constitute active listening. The aim of this study is to investigate the listening styles of human resources managers of the firms located in Adana Hacı Sabancı Organized Industrial Zone (AOSB) in terms of demographic variables. Data was collected from 303 human resources managers in AOSB through a questionnaire and analysed analyzed with a statistical program. The analysis revealed that demographic characteristics have impact on the aspects of the listening styles. Among the types of listening collected in four dimensions, only relational and transactional listening dimensions differed among others.