Üniversitelerde çalışan idari personellerin memnuniyetine ilişkin bir araştırma; Karabük Üniversitesi örneği
A study on the satisfaction of administrative staff working at universities; Karabuk University sample
  1. Tez No: 597831
  2. Yazar: SERKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Karabük Üniversitesinde görev yapan idari personellerin memnuniyet düzeylerini, beklenti ve endişelerini tespit edebilmek için amacıyla yapılmıştır. İşinden memnun olmayan çalışanların hem kendileri hem de toplum ve örgüt için bazı kayıplara neden olmaları, çalışan memnuniyetinin günümüzün en önemli konularından biri olmasına neden olmaktadır. Çalışan memnuniyetini değerlendirebilmek için Vatansever tarafından geliştirilen“Üniversitelerde Çalışan İdari Personel Memnuniyeti Anket Formu”kullanılmıştır. Çalışmanın ana kütlesini Karabük İlindeki Karabük Üniversitesinde görev yapmakta olan 453 idari personel oluşturmuş olup, çalışmanın yapıldığı tarihte izinli olmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 186 idari personel dahil edilmiştir. Araştırma yapıldığı tarihlerde izinli olan ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyen personeller çalışma dışı bırakılmıştır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde paket programı kullanılmıştır. Karabük Üniversitesinde çalışan idari personellerin kurumdan memnuniyet düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre değişiklik gösterdiği özellikle cinsiyetin, eğitim durumunun, yaşın, kamuda ve kurumda toplam çalışma süresinin, çalışan memnuniyetini önemli düzeyde etkilediği görülmüştür. Çalışma sonuçlarımıza göre çalışan memnuniyetinin değerlendirildiği çalışmaların çalışanların beklentilerinin tespit edilmesinde önemli bir uygulama olduğu ve çalışanlarının kurumdan beklentilerinin yapılacak iyileştirme veya gelişmelerle çalışan memnuniyetini artırabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This work has been conducted to determine satisfaction, expectation and anxiety of administrative staff who work in Karabuk University. The satisfaction of employee is one of the most important issue in today's world since the employees who are not satisfied with their job causes some losses for both themselves and society.“Satisfaction Of Administrative Staff Questionnaire”that was developed by 'Vatansever' bas been used to evaluate employee satisfaction in universities. The total number of administrative staff who work in Karabuk city, Karabuk University is 453 and 186 administrative staff were willing to participate in the research and weren't on leave on the date of work. The staff who were on leave on the dates of research and didn't accept to participate in the research were not incorporated. Proportional prediction method has been used in sample election and package is used in data analysis. The satisfaction level of administrative staff in Karabuk University varies according to social-demographic features. Especially gender, educational background, age and total working time in public and institution affect their satisfaction dramatically. Thanks to our results of study, it is clear that employee satisfaction has been evaluated, the expectations of staff has been detected and satisfaction level can be increased by developments and improvements about this issue.