İyi ve kötü kazanç ilanlarına karşı piyasanın tepkisi: BİST 30 endeksi üzerine bir uygulama
Market reaction to good and bad earni̇ngs: An Application for the BIST 30 index
  1. Tez No: 597832
  2. Yazar: HALİME ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yatırımcıların karar verme aşamasındaki en önemli etkenlerden birisi hisse senetlerinin fiyatlarıdır. Yatırımcıların alacakları kararların sağlıklı olabilmesi için hisse senedi fiyatlarının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Hisse senedi getirilerini etkileyen faktörler, makroekonomik faktörler, şirket içi unsurlar ve şirket bildirimleri ya da belirli bir konuda yapılan ilanlardır. Yatırımcılar özel ve kamuya açık bilgileri kullanarak aldıkları yatırım kararları ile piyasayı etkilerler. İlanların piyasaya olan etkisini anlayabilmek için hangi konuda ilan açıklanıyorsa o konuya ait bilgi içeriğinin yapısını araştırmak gereklidir. Açıklanan bilginin yatırımcı tarafından beklentilerine bağlı olarak iyi ya da kötü yorumlanması ile ilan edilen ve vurgulanan mesajın“iyi haber”ya da“kötü haber”olarak değerlendirildiğinden bahsedilebilir. Çalışmanın amacı, iyi ve kötü kazanç ilanlarının piyasada oluşturduğu tepkiyi ölçmek, söz konusu ilanların hisse senedi getirilerini ne yönde etkilediğini tespit etmektedir. Çalışmada 2015-2018 arasındaki yıllar üçer aylık dönemlere ayrılarak BİST 30 Endeksine dahil olan şirketler olay çalışması ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, iyi ve kötü kazanç ilanlarının kümülatif anormal getiriler üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu etkinin, önceki döneme göre karlılığı ve zararı %50'den fazla artan işletmelerde daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in the decision-making process of investors is the price of stocks. In order for the decisions to be made by investors to be healthy, stock prices must be determined correctly. Factors affecting stock returns, macroeconomic factors, internal elements and company notifications, or announcements made on a specific matter. Investors influence the market with the investment decisions they make using private and public information. In order to understand the impact of advertisements on the market, it is necessary to investigate the structure of the information content of the advertisement on which the announcement is being made. It can be mentioned that the message, which is announced and highlighted by the investor in good or bad interpretation, is considered as“good news”or“bad news”depending on the expectations of the investor. In this study, companies included in the bistle 30 index were divided into three monthly periods between 2015 and 2018 and analyzed with Case Study and regression analysis. The purpose of the study is to measure the response of good and bad earnings advertisements in the market and determine how these advertisements affect stock returns. As a result of the study, it was determined that good and bad earnings advertisements had an effect on cumulative abnormal returns. This effect is higher in enterprises whose profit and loss increased by more than 50% compared to the previous period.