İnsan kaynakları ve kurumsal yönetim ilişkisi:Benzer sektörlerde faaliyet gösteren yabancı sermayeli ve Türk sermayeli kurumsal şirketlerde, insan kaynakları yaklaşımlarının karşılaştırmalı olarak araştırılması
Relati̇on between human resources and corporate governance:Comparative research on human resources approach in corporate companies operating in foreign capital and Turkish capital in the similar sectors '
- Tez No: 597851
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme, devletler dahil kurumsal birliktelik ve kurumsallaşmanın ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Kurumsal yönetim, pazarda itibar, çevrede saygınlık ve düzenli bir örgütlenme olarak algılanmaktadır. Kurumsallaşma, özellikle şirketlerin iç yapılarını dinamikleştiren bir yapıya sahip olarak son yıllarda İnsan Kaynaklarının gelişmesi ile birlikte genel anlamda uyum gerektirdiği bir gerçektir. Bu çalışmada kurumsal yönetim anlayışının ortaya çıkardığı İnsan Kaynakları Yönetimi ile ilişkisi analiz edilmiştir. Çalışmada 50 yöneticinin Kurumsal Yönetim Algısı ile İnsan Kaynakları Yaklaşımı araştırılmıştır. Yöneticilerin Kurumsal Yönetim açısından etik değerlere önem verdiklerini, İnsan Kaynaklarında çalışanların ihtiyaçlarına yönelik uygulamaların geliştirilmesinin gerektiği vurguladıkları ve işletmede iyileştirmelere ihtiyaç gördüklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Globalization has triggered the emergence of institutional unity and institutionalization, including states. Corporate governance is perceived as reputation in the market, respect in the environment and regular organization. It is a fact that institutionalization requires adaptation in general terms with the development of Human Resources in recent years, especially as it has a structure that dynamizes the internal structures of companies. In this study, the relationship between corporate management and Human Resources Management is analyzed. In this study, 50 managers' Corporate Governance Perception and Human Resources Approach were investigated. They emphasize that managers attach importance to ethical values in terms of Corporate Governance, emphasize the need to develop applications for the needs of employees in Human Resources, and they need improvements in the enterprise.