Postoperatif lomber diskal hernilerde Manyetik Rezonans'ın yeri
  1. Tez No: 59786
  2. Yazar: HANEFİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamız, postoperatif lomber diskal hernilerde MRG'nin tam değerim belirlemek için yapıldı.Sonuçlar literatür bilgileri ile karşılaştırıldı. Başarısız bel cerrahi sendromlu 25 kadın (%29.4), 60 erkek (%70.6) toplam 85 olguda MRT-50A sabit manyetik alanlı superkonductive 0.5 Tesla cihaz ile lomber koil kullanarak incelemeler yapıldı. Olgularımızın hepsine 0.1mmol/kg Gd-DTPA İV yoldan verildi. Çalışma kapsamına aldığımız 85 olgudan 10 olgunun 12 disk seviyesinden yapılan reoperasyon sonuçlan MRG, cerrahi ve patoloji bulgularıyla karşılaştırıldı. Patoloji sonuçlarına göre 7 olguda skar, 5 olguda nüks herniye disk tespit edildi. Reopere olan olgularımız arasında disk ile birlikte skar dokusu mevcut değildi. Bu sonuçlar MRG sonuçlarım doğruladı. Bizim bulgularımıza göre MRG'nin prekontrast doğruluk oram %83, postkontrast doğruluk oram %100'dür. MRG bulgularını başka modalite ile karşılaştırmadık. Diğer tam yöntemlerinden olan diskografi, epidural venografi ve miyelografi invaziv yöntemlerdir. Ancak miyelografi, sınırlı endikasyon alanlarında kuUamlmaktadrr. Postoperatif diskal hernilerde kullanılan bir diğer tam yöntemi ise BT'dir. Ancak BT'nin postoperatif olgularda skar dokusunu nüks herniye diskten ayrımı, daha az belirgindir. Ayrıca BT multiplanar görüntüleme özelliğine sahip değildir. Bunun yanısıra X-ışını dezavantajı taşımaktadır. Sonuç olarak postoperatif olguları değerlendirmek için prekontrast Tl-ağırhkh sagital ve aksiyel MRG'leri alındıktan sonra, hiç beklemeden erken dönem (10 dakika) postkontrast Tl-ağırhkh aksiyel MRG'leri alınmalıdır. Bu tetkik ile rahatlıkla skar ve disk ayrımı yapılabilir. Çalışmamızla, epidural fibrozis (skar) ile rekürrent/rezidü disk ayrımının en iyi tam yöntemi kontrastsız-kontrastlı MRG tetkiki olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
58 ABSTRACT Our study has been in order to demonstrate the diagnostic value of MR imaging in post-operative lumbar discal herniation. The results were compared with the literature. Twentyfive women (%29.4) and 60 men (%70.6) totally 85 patients with the failed back surgery syndrome were examined by 0.5 T superconductive MRT-50A unit with lumbar coil. 0.1 mmol/kg Gd-DTPA was enjected intravenously in all patients. The results of the re-operation at 12 intervertebral disc level of 10 patients of 85 patients involved in our study were compared with, MR imaging, surgical and pathological results. Findings according to pathological results scar was demonstrated in 7 cases, recurrent herniated disc in 5 cases. There was no scar tissue together with discus in the patients re-operated. So these results confirmed the result. Precontrast accuracy rate of MR imaging is 83 %, postcontrast accuracy rate is 100 %. We didn't compare the MR imaging findings with other modality. Other diagnostic methods, discography, epidurale venography and myelography are invasive methods. But myelography is being used in limitid indications. CT is the another method used in the evaluation of post-operative discal herniation. But the capability of CT in differantiation between scar tissue and recurrent discal herniation in post-operative cases is less clear. Also CT doesn't have the capability of multiplanar imaging. İn addition it has the disadvantage of X- ray. After being taken early Tl-Weighted (10 minutes after İV GD-DTPA injection) sagittal and axial MR sections, immediately postcontrast axiel images must be taken to evulate the post-operative cases. İn those images the differantiation between scar and disc can be made easily. We believe that pre-and postcontrast MR imaging is the best method in differantiation of recurrent andresidu disc according to our study.