Perkütan translüminal anjioplastinin teknik değerlendirilmesinde doppler görüntülemenin rolü
- Tez No: 59788
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ILGIT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji ABD ında, Mayıs- Aralık 1997 arasındaki 7 aylık dönemde, 15 olgudaki 16 lezyona PTA uygulanmıştır. Olguların PTA öncesi, PTA sonrası birinci gün ve PTA sonrası altıncı haftada anjiografik kontrollerle eşzamanlı olarak DopplerUS değerlendirilmesi yapılmıştır. Anjiografik sonuçlarla karşılaştırılarak Doppler US yönteminin etkinliği saptanmaya çalışılmıştır. Olguların 14 ünde lezyonlar iliak arter ve alt ekstremitede iken, bir olguda subklavian arterde yerleşmiştir. PTA girişimlerinde teknik ve klinik basan %100 dür. Primer açıkkalım oram gösterilmesinde Doppler US birinci gün kontrollerinde %81.2 de kalırken, altıncı hafta kontrolerinde başarısı %100 dür. Doppler US non-invaziv, kolay uygulanabilir, takip incelemelerine uygun, düşük maliyetli bir yöntem olarak primer açıkkalım oranının gösterilmesinde kullanılabilecek bir yöntemdir. Primer açıkkalım şansının tahmini gibi potansiyel kullanım alanlarının kesin yeri henüz belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
56 VIII- SUMMARY In 15 patients, 16 stenosis or occlusions were undergone PTA in Department of Radiology, School of Medicine, Gazi University between May-December 1997. PTA sites judged by arteriography and Duplex Scanning immediately before PTA, first day after PTA and lastly six-week after PTA. By comparing the results of arteriographic evaluation, the efficiency of the Duplex Scanning procedure was evaluated. In 14 patients PTA sites were localised to the iliac arteries or lower limb vessels, also there was only one patient with the PTA site of subclavian artery. Technical and clinical success rate was found to be 100%. Primary patency rate was, determined by arteriography, found to be 100%. The accuracy of Duplex Scanning to evaluate patency rate was 81.2% at the first control examination, in the second control examination the accuracy was 100% Duplex Ultrasonography is the most suitable method for the follow-up of PTA patients, because it causes no patient discomfort, it is non-invasive and reduces expenses. The importance of Duplex Scanning in the predicting subacute restenosis remains unresolved.