Genç erkek grekoromen güreşçilerde müsabaka tipi antrenman yönteminin genel kuvvet, aerobik kapasite ve teknik kapasite üzerine etkileri
The effects of competition type training method on the general strength, aerobic capacity and technical capacity in young male greco roman wrestlers
  1. Tez No: 597896
  2. Yazar: ÖMER KÖMÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, aynı yaş ve antropometrik yapısal özelliklere sahip olan erkek grekoromen güreşçi gruba, sekiz hafta süreyle düzenli olarak uygulanan, müsabaka tipi antrenmanın bazı fizyolojik özelliklere ve teknik kapasite üzerine etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya, Yaşar Doğu Spor Salonunda ferdi olarak düzenli güreş antrenmanı yapan lisanslı 12 kontrol 12 elit toplam 24 kişilik erkek sporcu grubu katılmıştır. Kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam ederken (sadece haftalık düzenli teknik antrenman) deney grubuna 8 haftalık, müsabaka tipi antrenman uygulanmıştır, antrenmanların başlamasından önce ve antrenmanların bitiminden üç gün sonra aşağıdaki antropometrik, fizyolojik testler uygulanmıştır. Bütün testler, Ankara il merkezinde yapılmıştır. Antropometrik ve fizyolojik ölçümler: Boy ve vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, istirahat ve maksimal kalp atım sayısı, dikey sıçrama ve anaerobik güç, pençe, bacak ve sırt kuvveti ve MaxVO2 tayini. Gruba ayrıca, güreşe özgü teknik test ölçümleri yapılarak performans değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmada gruba kendi içinde ön –son test değerlendirmesi yapılarak gelişim değerlerine (
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether competition type training, which is applied regularly to the male wrestler group having the same age and anthropometric structural features for eight weeks, has some physiological properties and technical capacity. A total of 24 male athletes (12 control, 12 elite) licensed from the Yasar Dogu Gymnasium were included in this study. While the control group continued their routine training (regular weekly training only), the anthropometric, physiological tests were performed before the start of the training and three after days after the training. All tests were conducted in Ankara city centre. Anthropometric and physiological measurements: Height and body weight, body mass index, body fat percentage, rest and maximal heart rate, vertical jump and anaerobic power, paw-leg and back dynamometer and Max VO2 determination. In addition, wrestling-specific technical test measurements were performed and performance evaluation was performed. In the study, the pre-post-test evaluation of the group was examined by using t test at the level of development (