Subakromial impingement sendromlu hastalarda dokuz delikli peg testinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The validation and reliability study of the nine hole peg test in patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 597897
  2. Yazar: GİZEM PEKEN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Subakromial İmpingement Sendromu (SİS)'nda en önemli şikayetlerden birisi omuz fonksiyonlarındaki bozukluktur. Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT) bazı nörolojik hastalıklarda üst ekstremite fonksiyonunu değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir yöntem olmasına rağmen omuz problemi olan hastalarda geçerlilik ve güvenilirliği araştırılmamıştır. Çalışmanın amacı SİS tanısı konmuş hastalarda üst ekstremite fonksiyonunu değerlendirmede DDPT'nin geçerlilik ve güvenilirliğini araştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 50,94 ± 4,90 yıl olan 36 SİS tanılı hasta (19 Kadın ve 17 Erkek) ve yaş ortalaması 50,13 ± 5,34 yıl olan omuzunda herhangi bir hastalığı olmayan 38 birey (16 Kadın ve 24 Erkek) katıldı. Tüm bireylerin demografik özellikleri kaydedildikten sonra ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti değerlendirildi. Ayrıca DDPT standart pozisyonda, omuzun sagittal düzlemde 90° fleksiyonda olduğu (1. pozisyon) ve skapular düzlemde 90° fleksiyonda olduğu (2. pozisyon) üç farklı pozisyonda yapıldı. Ek olarak The Functional Impairment Test-Head, and Neck/Shoulder/Arm (FIT-HaNSA), ve anketler (Constant & Murley Skoru (CMS), Disabilities of The Arm, Shoulder and Hand Scale (DASH)) uygulandı. DDPT'nin güvenilirliği test – tekrar test ve inter – tester güvenilirliği ve Standard Error of Measurement (SEM) ile belirlendi. Güvenilirlik analizi için sınıf – içi korelasyon katsayısı (Intra – class Correlation Coefficient (ICC)) hesaplandı. Ek olarak yapı geçerliliği için DDPT ile FIT-HaNSA, EHA, kas kuvveti, CMS ve DASH arasındaki korelasyon Pearson Korelasyon Katsayısı ile belirlendi. DDPT'nin standart pozisyonda ICC değeri 0,911, 1. pozisyonda 0,896, 2. pozisyonda 0,769 ve SEM değeri standart pozisyonda 0,78, 1. pozisyonda 0,71 ve 2. pozisyonda 0,92 olarak hesaplandı. DDPT'nin inter – tester güvenilirliği için ICC değerleri sırasıyla; standart pozisyonda 0,969, 1. pozisyonda 0,959, 2. pozisyonda 0,903 bulundu. DDPT'nin standart ve 1. pozisyonundan elde edilen verilerle FIT-HaNSA'nın tüm görevleri arasında orta derecede negatif yönlü anlamlı korelasyon bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The functional disorder of shoulder is one of the most common complaints for Subacromial Impingement Syndrome (SIS). Even the Nine - Hole Peg Test (NHPT) is a valid and reliable method to evaluate the upper extremity function of some neurological diseases, the validity and reliability of this method is not analyzed for patients with shoulder problem yet. The aim of this study is to analyze the validity and reliability of the NHPT to evaluate upper extremity function of patients diagnosed with SIS. 36 (19 female, 17 male) patients diagnosed with SIS whose average age is 50,94 ± 4,90 years old and 38 (16 female, 24 male) individuals without any disease on shoulder whose average age is 50,13 ± 5,34 years old, participated to the study. Pain, range of motion (ROM), muscle strength were evaluated after demographic characteristics of all individuals were recorded. Also DDPT was performed at three different positions which are the standard position, the shoulder was in 90° flexion in the sagittal plane (1st position) and 90° flexion in the scapular plane (2nd position). In addition, The Functional Impairment Test- Head and Neck/Shoulder/Arm (FIT-HaNSA) and surveys ((Constant & Murley Score (CMS), Disabilities of The Arm, Shoulder and Hand Scale (DASH)) were applied. The reliability of NHPT was determined by the test – retest method, Standard Error of Measurement (SEM) and inter – tester compliance. Intra – Class Correlation Coefficient (ICC) was calculated for reliability analysis. Additionally the correlations between NHPT and FIT-HaNSA, ROM, muscle strength, CMS, DASH were determined by Pearson Correlation Coefficient for construct validity. The ICC values of NHPT were calculated as 0,911 in the standard position, 0,896 in the 1st position, and 0,769 in the 2nd position and the SEM value was calculated as 0,78 in standard position, 0,71 in 1st position and 0,92 in 2nd position. The ICC values for NHPT's inter – tester reliability were found as; 0,969 in the standard position, 0,959 in the 1st position and 0,903 in the 2nd position respectively. A moderate significant negative correlation was found between the FIT-HaNSA's all the tasks and the standard, 1st position of the NHPT (p0,05).