Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri hastalarda gıda takviyesi kullanımı ve hastaların bu konudaki bilinç düzeyi
Dietary supplement usage and awareness level of the patients who applied to Family Medicine Outpatient Clinic of Akdeniz University Hospital
- Tez No: 597895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızda, 18 yaş ve üzeri bireylerin gıda takviyesi kullanım oranını; kullanan kişilerin demografik özelliklerini; gıda takviyesi kullanan bireylerin bu konuda tutum ve davranışlarını; katılımcıların gıda takviyeleri hakkındaki bilgi ve bilinç düzeylerini belirlemeyi amaçladık. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzerindeki hastalara yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanarak yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Kategorik verilerin analizinde beklenen değerin 5'den küçük olduğu hücre yüzdesi %20'den büyükse Fisher's Exact Test (Fisher'ın Kesin Testi), küçük ise Pearson Chi-Square (Pearson Ki-Kare) Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to determine the rate of dietary supplement use in individuals aged 18 years and over; demographic characteristics of supplement users; attitudes and behaviors of individuals who are using dietary supplements; and determine the participants' knowledge and awareness about dietary supplements. This cross-sectional and descriptive study was carried out by applying a face-to-face questionnaire to patients aged 18 years or older who applied to the Family Medicine outpatient clinics of Akdeniz University Hospital. SPSS 23.0 program was used to analyze the data obtained from the study. In the analysis of categorical data, Fisher's Exact Test (Fisher's Exact Test) and Pearson Chi-Square Test were used if the percentage of cells where the expected value was less than 5 was greater than 20%.