Zearalenonun toksik etkilerinin insan böbrek hücrelerinde incelenmesi
Investigation of toxic effects of zearalenone on human kidney cells
- Tez No: 597898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Zearalenon (ZEA) bazı mantar türlerinden elde edilen dünya genelinde yaygın olarak bulunan bir mikotoksindir. Kimyasal yapısının östradiole benzerlik göstermesi sebebiyle üreme sistemi üzerine olan toksik etkileri ön plana çıkmaktadır. ZEA'nın toksik etkilerini aydınlatmak amacıyla yapılmış çeşitli hayvan deneyleri olsa da toksisite mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıştır. Yüksek Lisans tezi çalışmasında insan böbrek hücreleri (HK-2) üzerinde ZEA maruziyetinin doza bağlı toksik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ZEA'nın HK-2 hücrelerinde sitotoksisite, hücre proliferasyonu, reaktif oksijen türleri (ROS), DNA metilasyonu ve DNMT1, MGMT, α-GST, Hsp70, Nrf2, L-Fabp ve HO-1 genlerinin ekspresyonları üzerine etkileri incelenmiştir. HK-2 hücrelerinde ZEA'nın IC50 değerleri MTT ve NRU testlerine göre sırası ile 133,42 ve 101,74 µM olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Zearalenone (ZEA) is a mycotoxin that is widely found worldwide produced by several fungal species. Due to its similarity to estradiol, its toxic effects on the reproductive system has been shown. Although various animal studies have been conducted to elucidate the toxic effects of ZEA, the mechanisms of toxicity have not been fully elucidated. The aim of this Master Thesis is to investigate the dose dependent toxic effects of ZEA exposure in human kidney cells (HK-2). For this purpose, the effects of ZEA on cytotoxicity, cell proliferation, reactive oxygen species (ROS), DNA methylation and expression of DNMT1, MGMT, α-GST, Hsp70, Nrf2, L-Fabp and HO-1 genes in HK-2 cells were investigated. IC50 values of ZEA in HK-2 cells were found to be as 133.42 and 101.74 µM according to MTT and NRU tests, respectively.