11-12 yaşındaki erkek çocukların bazı fiziksel ve motorik özelliklerinin bağıl yaş etkisi açısından incelenmesi
Evaluation of some physical and motoric characteristics of boys between 11-12 years in terms of relative age effect
  1. Tez No: 597899
  2. Yazar: YASEMİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET PEKEL, DOÇ. DR. EMRE BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; 11-12 yaşlarındaki erkek çocukların bazı fiziksel ve motorik özellikleri ile doğdukları aylar arasında bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ilinde faaliyet gösteren Ankyra Spor kulübünde kış spor okuluna dahil olan ve sporcu olmayan 98'i 11 yaş, 162'si 12 yaş olmak üzere toplamda 260 erkek sporcu adayı oluşturmuştur. Çalışmada; yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, Vücut Kitle İndeksi, yatay sıçrama, dikey sıçrama, otur eriş esneklik testi, atma kuvveti ve 30m sürat testi olmak üzere toplam 9 veri değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Veri analizi öncesi verilerin normal dağılıp dağılmadığı test edilmiştir. Normal dağılan veriler için çoklu karşılaştırmalarda ANOVA testi (çoklu karşılaştırma tekniği olarak Scheffe tekniği), ikili karşılaştırmalarda ise Independent Samples-T Testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler için ise çoklu karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis, ikili karşılaştırmalarda ise Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak; 12 yaş erkek çocukların boy ve vücut ağırlıklarında doğum aylarına göre anlamlı farklılık var iken, 11 yaş erkek çocuklarda fiziksel olarak bir farkın olmadığı görülmüştür. Performans testleri açısından bakıldığında, 11 yaş erkek çocukların doğum aylarına göre patlayıcılık özelliğinde anlamlı farklılıklar var iken 12 yaş çocuklarda bu farklılığın çok az olduğu görülmüştür. Her iki yaşın esneklik özelliğinde ise doğum aylarıyla arasında bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. 11-12 yaş grubu erkek çocukların, elde edilen verilerden hareketle, performans gelişimlerinin bazı fiziksel-fizyolojik özellikler dikkate alınarak takip edilmesi gerektiği belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between some physical and motoric characteristics of boys aged 11-12 and the months they were born. The study group; Ankara province, which is member of winter sports activty and do not have sports licence in Ankyra Sports Club, consists of 260 male athletes, 98 of whom are 11 years old and 162 of them are 12 years old. Study; A total of 9 data were evaluated including age, height, body weight, body mass index, horizontal jump, vertical jump, sit-up, sit and reach test, throwing force and 30m velocity test. SPSS 20.0 package program was used in the statistical analysis of the study. Data were analyzed for normal distribution of data before data analysis. For multiple data, ANOVA test (Scheffe technique as multiple comparison technique) and Independent Samples-T test were used for paired comparisons. For data not showing normal distribution, Kruskal-Wallis was used for multiple comparisons, and Mann-Whitney U tests were used for paired comparisons. As a result; While there was a significant difference in the height and body weights of 12 year-old boys according to the months of birth, there was no physical difference in 11-year-old boys. In terms of performance tests, there were significant differences in the explosive properties of 11 year-old boys compared to the months of birth. The elasticity of both ages showed no relationship with the birth months. It can be stated that 11-12 age group boys should be followed by taking some physical-physiological characteristics into account, based on the data obtained.