Geleneksel kemaliye evleri sivil mimari örneklerinin özgünlüğünün AHP ile değerlendirilmesi
Evaluation of the originality of civil architecture examples of traditional kemaliye houses with AHP
- Tez No: 956561
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Daha sonra doldurulacaGeleneksel konutlar, Anadolu'da yoğun olarak görünen mimari değerlerdir. Bu yapılar, inşa edildiği dönemin estetik özelliklerini, kullanılan malzeme ve yapım tekniklerini günümüze ulaştıran önemli bir mirastır. Çalışmada, zengin tarihi dokusu ve kültürüyle dikkat çeken Erzincan iline bağlı Kemaliye ilçesinde yer alan geleneksel konutların mimari cephe ve iç mekân özgünlüğünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Kemaliye'de bulunan tescilli yapılar içerisinden kentin ana hattı üzerinde bulunan ve ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettiği güzergâhta yer alan, kentin ileri gelenlerinin yaşadığı yirmi konut araştırma kapsamına alınmıştır. Bu evlerin iç mekân ve mimari cephe özgünlükleri, Kemaliye evleri, Geleneksel Türk evi ve mimaride özgünlük alanlarında bilimsel çalışmaları bulunan 10 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmada, karar verme süreçlerinden, çok kriterli analiz yöntemi sunan Analitik Hiyerarşi süreci (AHP) ile belirsizlikleri ve öznel yargıları modelleyebilen Bulanık Mantık yöntemi bir arada kullanılmıştır. Kullanılan bu yöntem ile bir kişinin öznel görüşü yerine, çok sayıda uzmanın görüşleri alınarak bütünleşik analiz yapılmıştır. Çalışma sonunda, Kemaliye evlerinin özgün yapısal, estetik ve kültürel unsurlar açısından taşıdığı değer analiz edilmiş olup, elde edilen bu değer ile geleneksel mimari mirasın korunması ve sonraki nesillere aktarılması amacıyla öneriler sunulmuştur. ktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulaTraditional houses are architectural value typically observed across Anatolia. These structures serve as significant cultural heritage, transmitting the aesthetic characteristics of the period in which they were built, as well as valuable information about the construction materials and techniques used at the time. This study aims to evaluate the architectural façade and interior spatial authenticity of traditional houses located in the Kemaliye district of Erzincan, a region renowned for its rich historical texture and cultural heritage. Within the scope of the research, twenty registered houses situated along the main axis of Kemaliye—are frequently visited by tourists and historically inhabited by prominent local families—were selected for analysis. The architectural façades and interior authenticity of these residences were evaluated by ten experts with scholarly backgrounds in Kemaliye houses, Traditional Turkish houses, and architectural originality. The study employs an integrated methodological approach combining the Analytic Hierarchy Process (AHP), known for its capacity to support multi-criteria decision-making. Moreover, Fuzzy Logic, which allows for the modeling of uncertainty and subjective judgments was used as well. This combination enabled a comprehensive analysis based not only on a single subjective opinion but also on the collective evaluations of multiple experts. The results of the study highlight the architectural, aesthetic, and cultural significance of Kemaliye's traditional houses. Ultimately these findings provide essential insights for the preservation and transmission of traditional architectural heritage to future generations.caktır.