Chemopreventive approaches in in vitro neuroinflammation models: therapeutic effects and molecular mechanisms of novel and known bioactive molecules
In vitro nöroinflamasyon modellerinde kemopreventif yaklaşımlar: Özgün ve bilinen biyoaktif moleküllerin terapötik etkileri ve moleküler mekanizmaları
  1. Tez No: 597952
  2. Yazar: BEGÜM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomoleküler Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kronik nöroinflamasyon tüm dünyada Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz, depresyon gibi en yaygın görülen nörolojik bozuklukların başlıca sebeplerinden biridir. Günümüzde nöroinflamasyon kaynaklı nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek etkin bir yöntem hala bulunamamıştır. Bu hastalıkların tedavi edilebilmesi ve önlenebilmesi için nöroinflamasyonun mekanizmaları araştırılarak anti-inflamatuar ve sitoprotektif odaklı bitkisel kökenli yaklaşımların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında bilinen bazı maddelerden apigenin, luteolin, kafeik asit, rosmarinik asit ve GR24 ile yeni bir bileşik olan Kaffeoyl-rosmarinik asidin nörodejeneratif hastalıkların gelişiminde merkezi bir rolü olan kronik nöroflamasyona karşı düşük dozlarda koruyucuetkisi taranarak en etken maddenin tespit edilmesi ve daha sonra bu maddenin ileri anti-neuroinflamatuar etkilerini araştırmak ve moleküler etki mekanizmalarını tespit etmek planlanmıştır. Bu amaçla, tarama sonuçlarına göre öncül olarak tespit edilen ve bir çeşit yeni nesil bitki hormonu olan Strigolakton analoğu GR24'ün nörovasküler birimin üyelerinden beyin endotel hücreleri ve mikrogliada oluşturulan nöroinflamasyon modellerine karşı test edilmesi yenilikçi bir yaklaşımdır. Son çalışmalar, kronik nöroinflamasyonun oluşumunda merkezi sinir sistemi (MSS) elemanları ile sistemik inflamasyon arasındaki yakın ilişkiyi ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında, KBB ve mikroglial hücrelerin inflamasyon modelindeki nöroinflamatuvar süreçleri incelenmiş ve inflamasyon sadece merkezi sinir sistemi ile sınırlı kalmayan bir hastalık olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında mikroglia ve beyin endotel hücreleri üzerinde nöroinflamasyonun gelişiminde rol oynayan pek çok farklı parametre gözlemlenmiştir. GR24'ün beyin endotel ve mikroglia hücrelerinde LPS uyarımı ile eksprese olan proinflamatuvar moleküller üzerinde belirgin ölçüde baskılayıcı ve sitoprotektif molekülleri önemli ölçüde indükleyici etki gösterdiği görülmüştür. Buna göre GR24'ün düşük dozlarda kronik nöroinflamasyona karşı etkin, nöroprotektif bir bileşik olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucu GR24'ün nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde potansiyel bir terapötik fitokimyasal olabileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic neuroinflammation is one of the major causes of the most common neurological disorders in the worldwide such as Alzheimer's, Parkinson's, Amyloid Sclerosis, and depression. Currently, there is still no effective treatment for neuroinflammation-related neurodegenerative diseases. In order to treat and prevent these diseases, the mechanisms of neuroinflammation should be investigated and anti-inflammatory and cytoprotective-oriented plant-based approaches should be developed. The purpose of this study was to screen protective roles of apigenin, luteolin, caffeic acid, rosmarinic acid and GR24, and a novel compound, caffeoyl-rosmarinic acid at low doses against chronic neuroinflammation, which has a pivotal role in the progression of neurodegenerative diseases. As result of screening studies among tested compounds GR24 was found to be effective against LPS induced NO production at relatively lower doses. Therefore, this new generation plant hormone Strigolactone analog was tested on neuroinflammation modelled-brain endothelial cells and microglia which are members of the neurovascular unit as an innovative approach. Recent studies demonstrated a close dynamics between systemic inflammation and the central nervous system (CNS) units in the formation of chronic neuroinflammation. In this study, LPS induced neuroinflammation models in microglial and endothelial cells were investigated and it was considered as a whole-system disease. Several parameters that play a role in the development of neuroinflammation have been observed in LPS stimulated brain endothelial and microglia cells. Subsequently, cells were treated with the lead compound GR24and the possible anti-neuroinflammatory and cytoprotective effects were examined. As a result, it was observed that GR24 had a significant inhibitory effect on proinflammatory molecules expressed by LPS stimulated brain endothelial and microglia cells and significantly induced cytoprotective molecules among all substances. Accordingly, GR24 was found to be an effective neuroprotective compound against chronic neuroinflammation at low doses. As a result of this study, GR24 may considered and further developed as a therapeutic phytochemical for the treatment and also prevention of neurodegenerative diseases.