Tek manik atak geçirmiş bipolar-I ve tek hipomanik atak geçirmiş bipolar-ıı bozukluk hastalarının nörobilişsel ve psikososyal işlevselliklerinin karşılaştırılması
Comparison of neuro-composition and psychosocial functions of single manic attack bipolar-i and single hypomanic attack bipolar-II disorders
- Tez No: 597974
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE GÜL KART
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Bipolar Bozukluk (BB), depresif, manik ya da karma dönemlerle ve eşik altı belirtili ya da sağlıklı/belirtisiz ara dönemlerle tanımlanan, alevlenmeler sırasında hastalarda ciddi sosyal ve mesleki işlevsellik kaybına yol açan, süreğen bir hastalıktır. BB'de psikososyal işlevsellik klinik semptomlar, sosyodemografik durum ve nörobilişsel fonksiyonlar gibi pek çok etkenle ilişkilidir. Bilimsel dizinde mevcut çalışmalar çoğunlukla birden fazla sayıda epizod öyküsü olan BB hastalarında yapılmış olup ilk atak sonrası ötimi dönemindeki BB hastalarının psikososyal ve nörobilişsel işlevselliklerine ilişkin yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki ilk amacımız, ilk epizod mani ve hipomani sonrası ötimi döneminde olan BB tanılı hastaları psikososyal ve nörobilişsel işlevsellik açısından sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. İkinci amacımız sosyodemografik veriler, klinik özellikler ve nörobilişsel işlevselliğin psikososyal işlevsellik üzerindeki yordayıcı etkisini araştırmaktır METOT: Araştırmanın örneklemi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ayaktan Tedavi Ünitesi' nde tedavi gören, SCID-I kullanılarak tanısı doğrulanmış ötimi dönemindeki tek manik atak geçirmiş BB-I tanılı 30 hasta ve tek hipomanik atak geçirmiş BB-II tanılı 30 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Uygulamada katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilmiş, bilgilendirilmiş onam formu okunarak doldurmaları istenmiştir. BB tanılı hastaların remisyonda olup olmadığını değerlendirmek için Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HMDÖ) uygulanmıştır. Hastalarla görüşme esnasında sosyodemografik bilgiler ve klinik verileri içeren soruların olduğu form doldurulmuştur. Katılımcılara Stroop Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, İz Sürme-A Testi, İz Sürme-B Testi, Sayı Dizisi Öğrenme Testi, Kısa İşlevsellik Değerlendirme ölçeği ve WAIS testi uygulanmıştır. BULGULAR: Gruplar arasında yaş dağılımı (p=0,928), cinsiyet (p=0,557) ve eğitim düzeyi (p=0,314) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. BB-I tanılı katılımcılarda bekar olma (p=0,014) ve işsizlik (p=0,016) oranı kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Tüm grupların Wais skorları karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Bipolar Disorder (BD) is a chronic disease characterized by depressive, manic or mixed episodes, and sub-threshold symptoms or healthy / non-symptomatic interim periods, which cause severe loss of social and occupational functionality in patients during exacerbations. Psychosocial functioning in BD is associated with many factors such as clinical symptoms, sociodemographic status and neurocognitive functions. The current studies in the scientific index have been conducted mostly in BD patients with multiple episode histories, and there are not enough studies on the psychosocial and neurocognitive functioning of BD patients during the post-attack episode. The first aim of this study was to compare the psychosocial and neurocognitive functioning of BD patients with first episode mania and post-hypomanic euthymic stage with healthy controls. Our second aim was to investigate the predictive effect of sociodemographic data, clinical characteristics and neurocognitive functionality on psychosocial functioning. MATERIAL AND METHODS: The sample of the study included 30 euthymic patients with BB-I who had a single manic episode and 30 euthymic patients with BB-II who had a single hypomanic episode and 30 healthy volunteers who had been diagnosed using SCID-I. In practice, participants were informed about the study, and informed consent forms were read and completed. The Young Mania Rating Scale (YMRS) and the Hamilton Depression Rating Scale (HAMRS) were used to assess whether patients with BD were in remission. A questionnaire including sociodemographic information and clinical data was filled out during the interview. Stroop Test, Wisconsin Card Matching Test, Trace-A Test, Trace-B Test, Sequence Learning Test, Brief Functionality Assessment Scale and WAIS test were applied to the participants. RESULTS: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age distribution (p = 0.928), gender (p = 0.557) and educational level (p = 0.314). The rates of being single (p = 0.014) and unemployment (p = 0.016) were significantly higher in the participants with BB-I than the control group. When the Wais scores of all groups were compared, no statistically significant difference was found (p> 0.05).