Behçet üveitli hastalarda tedavi seçenekleri, hastaların tedaviye uyumunu etkileyen faktörler ve yaşam kalitelerinin birlikte değerlendirilmesi
Treatment options in patients with behçet 's uveitis, factors affecting patient adherence to treatment and quality of life evaluation
  1. Tez No: 597979
  2. Yazar: MURAT OKLAR
  3. Danışmanlar: UZMAN NİLÜFER ZORLUTUNA KAYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
AMAÇ: Behçet Hastalığı (BH), oküler tutulumla seyreden multisistemik bir hastalıktır. Behçet üveitinin tedavisinde başlıca konvansiyonel immunsupresifler, interferon-α ve TNF- α inhibitörleri kullanılmaktadır. Hekimin tedavi seçimini ve uygulanan tedavinin sonuçlarını etkileyen önemli bir faktör tedavi uyumudur. Bu çalışmada, BH'de tedaviye uyumu etkileyen faktörleri, anksiyete, depresyon, yaşam kalitesi ve tedavi seçenekleri ile birlikte değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Uvea biriminde takip ve tedavi edilen 55 Behçet üveitli hasta dahil edildi. Hastalara sosyodemografik veri formu (SVF), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF TR) testleri uygulandı. Hastaların görme keskinlikleri Snellen eşeli ile değerlendirildikten sonra istatistiksel değerlendirme için LogMAR birimine çevrildi. Detaylı biomikroskopik muayenelerinin ardından 90 D'lik lens ile fundus muayeneleri yapıldı. Hastaların kullandıkları tüm ilaçları not edildi ve hastaların tedaviye uyumunu etkileyen faktörler sosyodemografik veri formu, yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete ölçekleriyle birlikte değerlendirildi. İstatiksel analizde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. p0.05). Hastaların BDÖ'den aldıkları puanlar arttıkça WHOQOL-Bref TR skorlarının azalması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Behçet hastalığı şiddet skoru şiddetli ve üveit şekli panüveit/arka üveit olan hastaların tedaviye uyumunun zayıf olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Behçet Disease (BD) is a multisystemic disorder with ocular involvement. Immunosupressive drugs, alpha interferon and anti-TNF blocking agents are commonly used in the treatment of Behçet uveitis. Treatment compliance is an important factor affecting the treatment results and physicians treatment choice. In this study we aimed to eveluate together the factors that affect treatment compliance and anxiety, depression, quality of life, treatment options. MATERIAL AND METHOD: The study included 55 patients who were followed up and treated for Behcet uveitis at Health Science University Kartal Dr Lutfi Kırdar Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic Uvea Department. Sociodemographic questionnaire, Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale (BAS) and Quality of Life Scales (WHOOL-BREF TR) were applied to the patients. Visual acuity of the patients was evaluated with Snellen chart and converted to LogMAR unit for statistical evaluation. Fundus examinations were performed with 90 D lens after detailed biomicroscopic examination. All medications used were noted and factors affecting patient adherence to treatment were evaluated with sociodemographic data form, quality of life, depression and anxiety scales. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) was used for statistical analysis. p0.05). The decrease in WHOQOL-Bref TR scores was found to be statistically significant as the scores obtained from BDS increaed (p0.05). Poor treatment adherence in patients with severe Behcet disease severity score and panuveitis /posterior uveitis was found statistically significant (p0.05).