Behçet üveitli hastalarda interlökin-6 rs1800795 polimorfizmi ve tedavi yanıtına olan etkisinin belirlenmesi, serumdaki inflamatuar parametrelerin klinik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Determination of interleukin-6 receptor gene rs1800795 polymorphism and its effect on treatment response in pati̇ents with Behcet's uveitis and evaluation of inflammatory parameters in serum in relation to clinical parameters
  1. Tez No: 917454
  2. Yazar: GİZEM YAYLA AKINCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM ALTAN, DR. BERRU YARGI ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: İnterlökin-6 (IL-6) rs1800795 polimorfizminin BÜ hastalığı, tedavi etkinliği üzerine etkisini ve BÜ'li hastaların serum inflamatuar parametre değerleri ile klinik parametreler arasındaki ilişkiyi incelemek. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, karşılaştırmalı ve kontrollü plananan çalışmaya Mart 2023–Eylül 2024 tarihleri arasında başvuran BÜ'li hastaların dahil edildi. Daha önce herhangi bir tedavi almamış ilk kez BÜ atağı ile başvuran hastalar (naif atak grubu), kliniğimizde BÜ tanısı ile takipli olup kontrol vizitinde aktif inflamasyon bulguları olan hastalar (kronik atak grubu), BÜ tanısı ile takip edilen aktif inflamasyon bulguları olmayan hastalar (remisyon grubu) ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu olarak gruplandırılmıştır. Grupların demografik özellikleri, IL-6 rs1800795 genotip analizi sonuçları, tam kan sayımı ve elde edilen serum inflamatuar parametreleri incelenmiştir. Hasta grubun başvuru anındaki sistemik bulguları, oftalmolojik muayene bulguları, görüntüleme yöntemleri ile elde edilen veriler ve uygulanan tedaviler kaydedilmiştir. Tüm grupların serum inflamatuar parametrelere ait değerler ve IL-6 rs1800795 polimorfizmi açısından karşılaştırılmıştır. BÜ alt grupları da tüm parametreler açısından birbirleri ile karşılaştırılmış ve elde edilen değerler arasında korelasyon varlığı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya naif atak grubuna 13 hasta, kronik atak grubuna 14 hasta, remisyon grubuna 35 hasta, kontrol grubuna 21 sağlıklı dahil edilmiştir. Sağlıklı kontrol grubunda CC genotipi saptanmamakla beraber alel dağılımı açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Hasta grubu kendi içinde C alel taşıyanlar ve taşımayanlar olarak karşılaştırıldığında da incelenen parametreler 2 açısından anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of interleukin-6 (IL-6) rs1800795 polymorphism on BU, treatment efficacy and the association between serum inflammatory parameter values and clinical parameters in patients with BU. Materials and Methods: Patients with BU admitted between March 2023 and September 2024 were included in this single-center, comparative and controlled study. Patients presented with their first episode of BU without any previous treatment (naive attack group), patients followed up with a diagnosis of BU and had active inflammation findings at the control visit (chronic attack group), patients without active inflammation findings who were followed up with a diagnosis of BU (remission group), and a healthy control group consisting of age- and gendermatched individuals were grouped as follows. Demographic characteristics, IL-6 rs1800795 genotype analysis results, complete blood count and serum inflammatory parameters were analyzed. Systemic findings at the time of admission, ophthalmologic examination findings, data obtained by imaging methods and treatments were recorded. All groups were compared in terms of serum inflammatory parameters and IL-6 rs1800795 polymorphism. The BU subgroups were also compared in terms of all parameters and the correlation between the obtained values were evaluated. Results: The study included 13 patients in the naive attack group, 14 patients in the chronic attack group, 35 patients in the remission group and 21 healthy controls. Although no CC genotype was detected in the healthy control group, no significant 4 difference was found between the groups in terms of allele distribution (p>0.05). When the patient group was compared as C allele carriers and non-carriers, no significant difference was observed in terms of the parameters examined (p>0.05).