İşyeri devrinin iş sözleşmelerine etkisi
Effect of workplace transfer on employment contracts
  1. Tez No: 598046
  2. Yazar: IRMAK ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşyeri devri konusuİş Kanunu'nun 6'ıncımaddesinde düzenlenmiştir. Asıl işveren-alt işveren ilişkileri, iş sözleşmesinin devri ve geçici iş ilişkisi de, işyeri devri gibi üçlüiş ilişkilerindendir ve bu ilişkiler çalışmamızda iş yeri devri konusu kapsamında karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Tez çalışmamızın konusu da işyeri devri ve bunun iş sözleşmelerine olanetkisidir. Bu konular, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda da düzenlenmiştir. Ancak bu Kanun'ların her birinde farklı düzenlemeler mevcuttur. Avrupa Birliği Hukuku ile de farklılıklar göstermektedir. Çalışmamızda işyeri devri ve bunun iş sözleşmelerine etkisi ayrıntılı olarak ele alınmış, Avrupa Birliği Hukuku'ndaki durum incelenmiş ve farklı şekillerde düzenlenen mevzuatın nasıl bir bütünlük içinde düzenlemesi gerektiği sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of work transfer is regulated in Article 6 of our Labour Law. The main employer/subcontractor relations, the transfer of the employment contract and the temprorary employment relationship are also among triple business relations such as the transfer of the workplace and these relations were examined comparatively within the scope of work transfer in our study. The subject of our thesis study is the transfer of the workplace and its effect on the employment contracts. These issues are also regulated in the Turkish Law of Obligations Code No;6098 and the Turkish Commercial Law Code No;6102. However, each of these .Laws has different regulations. It is also different with European Union Law. In our study, the transfer of the workplace and ist effect on the employment contracts are dicussed in detail, the situation in European Union Law has been examined and it has been tried to be answered the question of how the legislation regulated in different ways should be organized in integrity.