6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre idari para cezalarının caydırıcılığı sorunu
The Problem of deterrence of Administrative Fines according to The Occupational Health and Safety Act No. 6331
- Tez No: 598045
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın konusunu, çalışma hayatının ve iş sağlığı ve güvenliğinin en önemli sorunlarından biri olan idari para cezalarının caydırıcılığı sorunu oluşturmaktadır. Nitel bir araştırma olan çalışmada, doküman analizi, gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmış olup, önce iş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimine kısaca değinilmiş, daha sonra ise Türkiye ve Avrupa'nın iş kazası istatistikleri karşılaştırılarak Türkiye için bir durum tespiti yapılmıştır. Çalışma her ne kadar hukuk alanında yapılmasa da, idari para cezalarının analizi ve konuya ilişkin çözüm önerileri yapılırken temel oluşturması için, idari para cezalarının hukuki esaslarına değinilmiş, daha sonra ise Uluslararası Çalışma Örgütü'nün konu ile ilgili karar, görüş ve ilkeleri ile dünyanın çeşitli ülkelerinin iş sağlığı ve güvenliği stratejileri, iş teftiş sistemleri ve yaptırım politikaları incelenmiştir. Son olarak ise 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş teftiş sistemi incelenerek konuya ilişkin tespitler yapılmış, caydırıcı olmadığı değerlendirilen idari para cezaları ve caydırıcılığı olumsuz etkilediği değerlendirilen iş teftiş uygulamaları için çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the problem of deterrence of administrative fines which is one of the most important problems of working life and occupational health and safety. In this study, which is a qualitative research, document analysis, observation and interview methods are used. First, briefly mentioned the historical development process of the occupational health and safety, and then, determined the situation of Turkey by comparing the work accident statistics of Turkey and Europe. Although the study is not conducted in the field of law, it is touched on the legal rules of the administrative fines to form a basis when offering solution about the subject. Then, the decisions, opinions and principles of the International Labour Organization and the occupational health and safety strategies, labour inspection systems and sanction policies of the various countries of the world were examined. Finally, after examining the Occupational Health and Safety Act and the labour inspections system, some points are made relating to the subject and proposed solutions about administrative fines and labour inspection system.