Üst ekstremite hastalıklarının tedavisi ve tedavisinin değerlendirilmesi için kinect ile bir uygulama geliştirilmesi
Developing an application with kinect for the treatment and assessment of the treatment of upper extremity diseases
- Tez No: 598051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ameliyat sonrası tedavi sürecinde ve eklem rahatsızlıklarında fizik tedavi uygulamaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümlerinin hasta sayısının çokluğu ve yetişmiş personel sayısının azlığı dolayısı ile yoğun bir servistir. Bu durum fizyoterapistlerin iş yükünün fazla olmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada fizyoterapistlerin iş yükünü azaltmak için Kinect cihazı kullanılarak bilgisayar destekli eklem ölçüm ve değerlendirme sistemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma hastanın fizyoterapist tarafından verilen fizik tedavi hareketlerini yaparken tedavi sürecini izleyebilmektedir. Kinect ile alınan insan iskelet eklem noktaları kullanılarak kişilerin baş,gövde ve omuz bölgelerindeki eklem açıklıkları ölçülmüştür.Bulunan eklem açıklıkları gonyometre sonuçlarıyla karşılaştırılarak sistemin doğruluğu arttırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada 70 hastalık bir test grubu oluşturulmuştur. Bu hastalardan alınan ölçümler gonyometre ölçümleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlara göre baş fleksiyon %87,15 (±10), gövde ekstansiyon %82,90 (±10) ,omuz fleksiyon %87,15(sağ)-%90(sol) başarı ile ölçülmüştür. Sonuç olarak fizyoterapistler için üst ekstremite hastalıklarının tedavisi ve tedavinin değerlendirilmesi için kolay kullanıma sahip yüksek başarımlı bir sistem gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physical therapy is widely used in postoperative treatment and joint disorders. It is an intensive service due to the large number of patients in the Physiotherapy and Rehabilitation Departments and the small number of trained personnel. In this study, computer assisted joint measurement and evaluation system was realized by using Kinect device to reduce the workload of physiotherapist. The study can follow the treatment process while performing physical therapy movements given by the physiotherapist. The human skeletal joint points taken with Kinect were measured in the head, trunk and shoulder areas of the subjects. The joint openings were compared with the results of the goniometer to increase the accuracy of the system. In this study, a test group of 70 patients was formed. Measurements taken from these patients were compared with goniometer measurements. According to the experimental results, head flexion was measured 87,15% (± 10), trunk extension 82,90% (± 10), shoulder flexion 87,15% (right) - 90% (left). As a result, a high-performance system for physiotherapists with an easy-to-use system for the treatment and evaluation of upper extremity diseases was realized.