Postoperatif bariatrik cerrahi sonrası uygulanan 12 haftalık orta yoğunluktaki aerobik ve progresif dirençli egzersiz protokolünün fiziksel fonksiyon ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of aerobic and progressive resistance exercise protocol on the physical function and body composition of 12 weekly middle density applied after postoperative bari̇atric surgery
  1. Tez No: 626408
  2. Yazar: GÖZDE İN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bariatrik cerrahi obezite ve komorbiditelere bağlı hastalıkların tedavisinde son yıllarda oldukça yaygın olan ve etkinliği bilimsel kuruluşlarca kabul edilen bir metod olmasına rağmen multidisipliner bir yaklaşımla cerrahi sonrası değişiklik yapılmadığı müddetçe istenilen sonucun alınması ve korunması neredeyse imkansızdır. Çalışmamızda bariatrik cerrahi sonrası uygulanan yaşam tarzı değişikliğine erken dönem postoperatif 12 haftalık uygulanacak olan orta yoğunluktaki aerobik ve aerobik-progresif dirençli egzersiz programının hastalarda fiziksel fonksiyon ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi planlandı. 35 obez hastaya (BMI ≥ 30 kg/m2) ev egzersiz programı olarak uygulanan iki farklı egzersiz programının vücut kompozisyonu ve fonksiyonel kapasite üzerindeki etkisini karşılaştırmak amacıyla 12 hafta boyunca uygulandı. Preop, postop 1. ay ve 3. ay olmak üzere toplam üç kez değerlendirildi. Katılımcılar aerobik egzersiz (Kontrol G.) ve aerobik-progresif dirençli egzersiz (Çalışma G.) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Fonksiyonel kapasite için 6 dakikalık yürüme testi (6 DYT) , Üst ekstremite kas kuvvetinin değerlendirilmesi için El kavrama kuvveti ve alt ekstremite kas kuvveti için 5 defa oturup kalkma testi yapıldı. Ayrıca antropometrik ölçümler, belirli kan parametreleri ve fiziksel aktivite ile duygu durum takibi için uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ-short), beck depresyon ölçeği ve kilonun yaşam kalitesi üzerine etkisi anketi (IWQOL-Lite) uygulandı. Çalışma grubunda kontrol grubuna kıyasla 1.8 kg daha fazla ağırlık kaybı, total vücut kas kütlesi, sıvı kütlesi ve kemik kütlesi artışı istatistiksel olarak anlamlıydı(P 0.05).
Özet (Çeviri)
Although bariatric surgery is a common method used in the treatment of obesity and comorbidities in recent years and its effectiveness has been accepted by scientific institutions , it is almost impossible toobtain and maintain the desired result unless a postoperative change is made with a multidisciplinary approach . Our study was designed to evaluate the effects on body composition and physical function in patients with progressive resistance exercise program of aerobics and aerobik- medium density which will be implemented early postoperative period to 12 weeks of lifestyle changes implemented after bariatricsurgery. In order to compare the effect of two different exercise programs applied to 35 obese patients (BMI ≥ 30 kg / m 2 ) as a home exercise program on body composition and functional capacity, it wasadministered for 12 weeks . Preop , 1 month and 3 months postop , a total of three times were evaluated. Participants were divided into two groups as aerobic exercise (Control G.) and aerobic - progressive -resistance exercise (Study G.). A 6-minute walk test for functional capacity (6 MWT), hand grip strength for the evaluation of upper extremity muscle strength and 5 times sit-up test for lower extremity muscle strength were performed. In addition, anthropometric measurements, specific blood parameters and physical activity were used to monitor the mood status (IPAQ- short), beck depression scale and the effect of weight on quality of life (IWQOL- Lite ). In the study group, 1.8 kg more weight loss, total body mass, total body mass and bone mass increased compared to the control group (P 0.05).