Tasarım pazarı ürünlerinin gelişim süreçlerinin konvansiyonel ürün geliştirme süreçleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comperative evaluation of the development processes of the design market products and conventional product development processes
  1. Tez No: 598052
  2. Yazar: SAYGIN YÜCEKULE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tasarım pazarları, tasarımcı, sanatçı, zanaatçı, üretici ve girişimcilerden oluşan organizasyonlardır. Bu organizasyonlarda kağıt, tekstil, seramik, metal, ahşap, cam vb. malzemelerin kullanıldığı birçok ürün grubu yer almaktadır. Dekorasyon ürünleri, hediyelik eşyalar, masaüstü objeler, defterler, çanta ve takılar gibi çeşitleri olan ürünlerin büyük bir bölümü el yapımı olma özelliğindedir. Ürün çeşitliliği, malzeme çeşitliliği ve farklı disiplinlerden gelen katılımcıları bir araya getirmesi bakımından tasarım pazarları çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışma ile konvansiyonel ürün geliştirme süreçleri ile tasarım pazarı ürünlerinin gelişim süreçlerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, tasarım pazarlarına ilişkin, betimsel araştırma düzeyinde bir tarama, inceleme ve karşılaştırma araştırması olup, Ankara ili ile sınırlandırılmıştır. Literatür araştırması, ürün tasarımı ve yeni ürün geliştirme süreci odağında yürütülmüştür. Gözlem ve görüşmeden oluşan ön araştırma, literatür araştırması ile birlikte alan araştırmasını şekillendirmiştir. Yirmi beş katılımcıyla görüşme yapılmış ve onlara farklı soru tiplerinden oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve betimsel analizleri yapılarak, tasarım pazarı katılımcıları, ürün grupları, ürün geliştirme süreçleri ve organizasyon işleyişi ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design bazaars are organizations consisting of designers, artists, craftsmen, manufacturers and entrepreneurs. Many product groups exist in these organizations, including materials such as paper, textile, ceramic, metal, wood and glass. Majority of the products, which can be decoration items, souvenirs, desktop objects, notebooks, bags and jewelry are handmade. Design markets have been determined as the study area in terms of the product diversity, material diversity and the opportunity they provide to bring the participants from different disciplines together. The aim of this study is to make a comparative evaluation of the development processes of the design market products with conventional product development processes. The study consists of scanning and screening at the level of descriptive research regarding design bazaars and has been limited to the province of Ankara. Literature research has been carried out with the focus on definitions of design concept, factors affecting design, product design and new product development process. The preliminary research including observations and interviews has shaped the field research together with the literature research. Twenty-five participants were interviewed and a questionnaire consisting of various types of questions was conducted. The frequency and descriptive analyses of the collected data were made and results were obtained regarding the design market participants, product groups, product development processes and organization operation