Kamu iktisadi teşebbüslerinde sözleşmeli personelin disiplin hukuku: TCDD örneği
Disciplinary law of contracted personnel in public economic organizations: TCDD example
- Tez No: 598072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Disiplin bir iş örgütünün amaçlarına ulaşabilmesi için en önemli etkenlerden biridir. Disipline aykırı davranışlar için önceden belirlenmiş cezalar uygulanmaktadır. Kamu personelinin kamu hizmetini aksatıcı davranışları suç olarak kabul edilmekte ve bunlara karşılık disiplin cezası verilmektedir. Kamu personelinin disiplin hukuku memur statüsü temelinde belirlenmiş ve uygulanmıştır. Memurluk Türk kamu personel sisteminin temelidir ancak; kamu personelinin istihdam şekli son otuz yıllık süreçte değişime uğramıştır. Özellikle KİT'lerde memur istihdamından vazgeçilmesi sebebiyle ortaya çıkan sözleşmeli personel, statüsü tartışmalı ve bünyesinde sorunları barındıran bir istihdam şeklidir. Bu personel statü açısından memurdan ayrıştırılmasına rağmen disiplin açısından memurla aynı yaptırımlara tabi tutulmuştur. Bu çalışmada sözleşmeli personelin disiplin hukukuna ilişkin durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla disipline ilişkin bilgiler yargı içtihatlarıyla birlikte aktarılmaya çalışılmıştır. Diğer yandan, TCDD bünyesindeki sözleşmeli personele uygulanan disiplin yaptırımlarının bir analizi yapılmış, yargı kararları ile birlikte uygulamada yaşanılan eksiklikler ve sıkıntılar tespit edilerek çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Disiplin hukukunda kanunilik, savunma hakkı ve yargı yolu şeklinde üç temel ilke bulunmaktadır. TCDD tarafından hazırlanan ve 2017 yılına kadar uygulanan yönetmelikte kanunda belirtilmeyen disiplin suçları kabul edilmiştir. Bu durum verilmiş olan cezaların kanunilik ilkesine uygunluğunu tartışmalı kılmaktadır. Disiplin soruşturması, savunma, disiplin kurulları gibi konularda da hatalı işlemlerin yapıldığı görülmektedir. Bu sebeplerle sözleşmeli personel istihdamının yasal zemine oturtularak kanuni bir düzenlemenin yapılması veya bu istihdam türünden vazgeçilmesi yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için önemli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Discipline is one of the most important factors for a business organization to achieve its goals. Pre-determined penalties are imposed for non-discipline behavior. Public personnel's disruptive behavior is accepted as a crime and disciplinary punishments are given against them. Disciplinary law of public personnel is determined and applied on the basis of civil servant status. Civil service is the basis of the Turkish public personnel system however, the employment of public personnel has changed over the last thirty years. Contracted personnel, which emerge especially due to the abandonment of civil servant employment in SEEs, is a form of employment with controversial status and problems. Although these personnel were separated from the civil servant in terms of status, they were subject to the same sanctions as the civil servant. In this study, it is aimed to reveal the status of disciplinary law of contracted personnel. For this purpose, information on discipline has been tried to be transmitted along with the jurisprudence. On the other hand, disciplinary sanctions analysis was conducted for TCDD and the deficiencies and difficulties experienced in the implementation of the judiciary were identified and solutions were proposed. There are three basic principles in disciplinary law: legality, defense and judicial remedies. Disciplinary offenses not specified in the law were accepted in the regulation prepared and applied until 2017 by TCDD. This makes it questionable whether the penalties imposed comply with the principle of legality. It is seen that the disciplinary investigation, defense and disciplinary committees are also subject to wrong actions. For these reasons, it is important to make a legal arrangement by placing the employment of contracted personnel on the legal basis or to give up this type of employment to eliminate the problems experienced.