Alt ve üst ekstremitede arter ve ven hastalıklarında renkli doppler ultrasonografinin değeri
  1. Tez No: 59810
  2. Yazar: YUSUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
VI-OZET Renkli Doppler ultrasonografi, alt ve üst ekstremite venöz ve arteriyel hastalıkların değerlendirilmesinde DSA ve asendan venografiye alternatif olan en son teknik gelişmedir. Bu çalışmanın amacı, renkli Doppler ultrasonografinin ( B- mode ve Doppler incelemenin kombinasyonu) sonuçlarını DSA ve asendan venografi ile karşılaştırarak, alt ve üst ekstremite arteriyal ve venöz hastalıkların tanısındaki doğruluğunu ölçmek ve basit ve güvenilir bir metod olup olmadığını göstermektir.. Şubat 1996-Haziran 1997 tarihleri arasında, yaşları 18-77 arasında değişen (ortalama 36,91),111 hastada 141 ekstremite ( 62 kadın, 39 erkek) incelendi. Ultrasonografi incelemesi için 3,5 Mhz sektör ve 5- ve 7-Mhz lineer prob kullanılırken, DSA ve venografik uygulamalar için Siemens Digitron II kullanıldı. 50 venöz ve 91 arteriyel inceleme gerçekleştirildi. Sonuç olarak, renkli Doppler ultrasonografi bütün alt ve üst ekstremite arteriyel ve venöz hastalık gruplarında oldukça sensitiv, spesifik ve doğruluğu olan noninvaziv bir metoddur. Renkli Doppler ultrasonografinin DSA ve venografiye göre bazı avantajları vardır. Renkli Doppler görüntüleme daha ucuzdur, ağrısızdır, komplikasyonu yoktur, her hastada kullanılabilir (gebe kadınlar, renal yetmezlik vd.) ve hastalığın gidişatını ve tedaviye cevabını izlemek amacıyla tekrarlanabilir. Anjiografi vasküler lümeni vizüalize edip damar duvarı hakkıngda bilgi verirken, renkli Doppler ultrasongrafi ek olarak perivasküler bölgeleri de vizüalize eder. Bununla birlikte, operatör ve makinaya bağımlı olması, interobzörvör variabilitesinin yüksek olması, tibioperoneal damarlar ile tortuoz oldukça kalsifiye arteriyel lezyonlar değerlendirmedeki güçlükler ise renkli Doppler ultrasonografinin dezavantajlarını oluşturur. ıoo
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Color Doppler ultrasonography constitutes the latest development in the evaluation of lower and upper extremity arterial and venous disaseas, as an adjuvant to DSA and ascending venography. The aim of this study was to assess the accuracy of color Doppler Ultrasonography ( combined B- mode and Doppler examination) in diagnosing lower and upper extremity arterial and venous disease and to show if it was a simple and reliable method by comparing its results with DSA and ascending venography. 141 extremities of 111 patients (62 women,49 men) with ages varying between 18-77 (mean 36,91) were evaluated between February 1996-June 1997. We used three different machine with 3,5-Mhz sector and 5- and 7-Mhz lineer transducers for ultrasonography evaluation while Siemens Digitron II was used for DSA and venographic applications. 50 venous and 91 arterial examinations were performed. In conclusion, color Doppler ultrasonography represents a highly sensitive, spesific and accurate non-invazive modality in the diagnosis of all groups of lower and upper extremity arterial and venous diseases. Color Doppler ultrasonography has some other advantages over DSA and venography. Color Doppler imaging is less expensive, is painless, avoids complication, can be used in every patient (pregnant women, renal failure etc.) and, can be repeated to follow up the course of the disease and to response to treatment. While angiography vizualizes the vascular lumen and gives an idea about the vessel wall, color Doppler ultrasonography vizualizes the perivascular regions in addition. However, its operator and machine dependance, high interobserver variability, difficulties in evaluating the iliac and tibioperoneal vessels or tortuous high calcified arterial lesions represent the disadvantages of color Doppler ultrasonography. 101