Ayaktan ve yatarak pulmoner emboli tanısı konulan hastaların klinik sınıflandırmaya göre laboratuvar ve radyolojik parametrelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 782887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖZSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE), genellikle alt ve üst ekstremite derin venlerinden kaynaklanan bir veya birçok trombüsün koparak sistemik dolaşımdan pulmoner vasküler yatağa taşınması ile ortaya çıkmaktadır. Tanısının konması güçtür ve özgül bir klinik tablo ile ortaya çıkmadığı için gözden kaçmaktadır. Buna karşılık, erken tedavinin son derece etkili olması nedeniyle, erken tanı konması çok önemlidir. Bu çalışmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesini Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalına başvurarak pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların klinik sınıflandırılmalarına göre laboratuvar ve radyolojik değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 2019 – 2021 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıklarına başvurup pulmoner emboli tanısı alan hastalar alınmıştır. Dışlama kriterleri dikkate alındığında örneklem 100 hasta üzerinde tamamlanmıştır. Araştırmada bakılan parametreler ; derin ven trombozu varlığı, sistolik Pulmoner Arter basıncı yüksekliği, D-dimer ve Troponin-I değerleri, trombolitik verilip verilmemesi, Pulmoner emboli tipi, pulmoner emboli yeridir. Bulgular: Belirtilen tarihler arasında çalışmaya alınan toplam 100 hastanın 42'si kadındır. Semptomatik dağılıma bakıldığında hastaların %70,0'ı nefes darlığı, %14,0'ı göğüs ağrısı ile başvurmuştur. Hastaların %67'ının sistolik pulmoner arter basıncı PABs )yüksekliği vardır. Klinik-radyolojik ve labaratuar değerlendirmeye göre hastaların %40,0'ı submasif pulmoner emboli, %45,0'ı non-masif pulmoner embolidir. BT anjiyografi yerleşimlerine göre pulmoner emboli en sık pulmoner emboli segmenter yerleşimlidir. (%51,0'ında) Kadınların D-dimer değerleri erkeklere göre daha yüksektir. Sistolik pulmoner arter basıncı yüksekliği olanların, sistolik pulmoner arter basıncı yüksekliği olmayanlara göre yaş ortalaması daha yüksek, daha fazla trombolitik tedavi verilmiş, daha fazla masif ve submasif pulmoner emboli görülmektedir. Pulmoner embolisi ana dalda olanların segmenter ve subsegmenter dalda olan embolilere göre sistolik pulmoner arter basıncı anlamlı derecede daha yüksektir. Submasif pulmoner embolinin D-dimer değeri masif ve nonmasif pulmoner emboliye göre ve Anadaldaki pulmoner emboli D-dimer değeri segmenter ve subsegmenter pulmoner emboliye göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. Masif pulmoner embolinin Troponin I değeri submasif ve nonmasif pulmoner emboliye göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. Sonuç: Sistolik pulmoner arter basıncı yüksek bulunan hastaklarda masif ve submasif pulmoner emboli saptanma olasılığı daha yüksektir. Anadalda pulmoner embolisi bulunan hastaların D-dimer değeri diğer emboli yerleşimlerine göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Masif pulmoner embolinin Troponin I değeri diğer emboli tiplerine göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary thromboembolism (PTE) usually occurs when one or more thrombi originating from the deep veins of the lower and upper extremities are ruptured and transported from the systemic circulation to the pulmonary vascular bed. It is difficult to diagnose and is overlooked because it does not present with a specific clinical picture. In contrast, early diagnosis is crucial, as early treatment is highly effective. In this study, laboratory and radiological evaluation of patients diagnosed with pulmonary thromboembolism by applying to Bolu Abant İzzet Baysal University İzzet Baysal Training and Research Hospital, Department of Chest Diseases, according to their clinical classification, is aimed. Materials and Methods: Patients who applied to Abant İzzet Baysal University İzzet Baysal Training and Research Hospital Chest Diseases between 2019 and 2021 and were diagnosed with pulmonary embolism were included in the study. Considering the exclusion criteria, the sample was completed on 100 patients. Parameters examined in the research; presence of deep vein thrombosis, elevated systolic Pulmonary Artery pressure, D-dimer and Troponin-I values, whether thrombolytics should be given, Pulmonary embolism type, pulmonary embolism location. Results: 42 of the 100 patients included in the study between the specified dates were women. Considering the symptomatic distribution, 70.0% of the patients presented with shortness of breath and 14.0% with chest pain. 67% of patients have elevated systolic pulmonary artery pressure PABs. According to clinical-radiological and laboratory evaluation, 40.0% of the patients had submassive pulmonary embolism and 45.0% had non-massive pulmonary embolism. According to CT angiography locations, pulmonary embolism is the most common pulmonary embolism segmental localization. (51.0%) D-dimer values of women are higher than men. Patients with high systolic pulmonary artery pressure have a higher mean age, more thrombolytic therapy, and more massive and submassive pulmonary embolism than those without high systolic pulmonary artery pressure. Systolic pulmonary artery pressure is significantly higher in patients with pulmonary embolism in the main branch than in those with emboli in the segmental and subsegmental branches. The D-dimer value of submassive pulmonary embolism was significantly higher than that of massive and non-massive pulmonary embolism, and the D-dimer value of pulmonary embolism in the Major was significantly higher than that of segmental and subsegmental pulmonary embolism. Troponin I value of massive pulmonary embolism was found to be significantly higher than submassive and nonmassive pulmonary embolism. Conclusion: Patients with high systolic pulmonary artery pressure are more likely to detect massive and submassive pulmonary embolism. The D-dimer value of patients with pulmonary embolism in the major was found to be significantly higher than other embolism locations. Troponin I value of massive pulmonary embolism was found to be significantly higher than other embolism types.