İbn-i Sînâ ve Sadreddin Konevî'de metafizik bilgi (Ilm-i İlahi)
Metaphysical knowledge (Al-ilm Al-ilahi) in Ibn Sina and Sadr Al-din Al-Qunawi
- Tez No: 598107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma İbn Sînâ ve Sadreddin Konevî'de metafizik bilgi, yani ilm-i ilahi olarak anılan bilginin ne olduğu üzerinedir. Birinci bölümde İbn Sînâ'nın çalışmalarında metafizik bilginin nasıl bir tarihsel süreç geçirdiğine ve metafizik bilginin önemine değinildi. Daha sonra İbn Sînâ'da metafiziğin konusunun nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde duruldu. Sadreddin Konevî dönemindeki tasavvuf tasavvuruna değindikten sonra eseri olan Miftahu'l-Gayb üzerinden metafiziğe yaklaşımı ele alındı. İbn Sînâ ve Sadreddin Konevî'nin ilm-i ilahi kavramı hususunda ayrıldıkları ve birleştikleri noktalar ele alınarak ayrıntılı bir şekilde incelendi. Ayrıca İbn Sînâ ve Sadreddin Konevî arasında metafiziğin konusunun nasıl ele alınması gerektiği incelendi. İkinci bölümde, İbn Sînâ ve Sadreddin Konevî arasındaki varlık kavramının, nasıl bir öneme sahip olduğu ve varlık kavramının hangi açılardan ele alınıp değerlendirildiği üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain what is metaphysical knowledge in Ibn Sînâ and Sadr al-Din al-Qunawi, that is, what knowledge is referred to as al-Ilm al-Ilahi in their studies. In the first chapter, we mentioned how metaphysical knowledge goes through a historical process in Ibn Sînâ's works and the importance of metaphysical knowledge. And then we focused on how the subject of metaphysics should be understood in Ibn Sînâ. After referring to the mysticism conception in the period of Sadr al-Din al-Qunawi, we discussed his approach to metaphysics through his work Miftāhu'l-Gayb. In terms of the concept of al-Ilm al-Ilahi, we examined the points where Ibn Sînâ and Sadr al-Din al-Qunawi separated and merged and discussed in detail. In addition we examined how to address the subject of metaphysics between Ibn Sînâ and Sadr al-Din al-Qunawi. In the second chapter, we emphasized the importance of the concept of existence between Ibn Sînâ and Sadr al-Din al-Qunawi and the aspects of existence discussed and evaluated.