Perakende alımlarında x,y ve z kuşaklarının satın alma lokasyonlarını tercih etme sebeplerinin incelenmesi
Examining the reasons why x,y and z generation prefer purchasing locations in retai̇l purchases
- Tez No: 598106
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT UYDACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, satın alma lokasyonlarını tercih etme sebeplerini incelemektir. Tüketiciler doğum yıllarına göre X, Y ve Z kuşaklarına ayrılmış ve bu kuşakların satın alma lokasyonlarını tercih sebepleri incelenmiştir. Ayrıca tüketicilerin demografik özelliklerinden cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, gelir durumu ve mesleğine göre lokasyon tercihlerinde farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; literatür taraması ve araştırma bölümüdür. Literatür araştırmasında perakendecilik, tüketiciyi etkileyen faktörler, satın alma davranışını etkileyen faktörler ve kuşaklar kavramı incelenmiştir. Araştırma ise; rastgele seçilen 401 kişiye 3 bölümden oluşan anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçları istatistiksel olarak incelenmiş, bulguları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Araştırmanın akademik literatüre ve pazarlama dünyasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the reasons for choosing purchase locations. Consumers were divided into X, Y and Z generations according to their birth years and the reasons for preferring the purchase locations of these generations were examined. Location was also chosen according to future demographic characteristics, gender, educational background, marital status, income status and occupation. This work takes two parts. these; literature review and research. In the literature researches, retailing, factors in functionality, factors determining purchasing behavior and generations were analyzed. Research; A randomly selected 401 customized 3-part survey site. The results of the survey were examined in detail and their findings were explained in detail. I think you will enable the academic literature and marketing world of the research.