Etki lideri (Influencer marketing) pazarlamasında iletişim stratejileri : Marka ve ajans yöneticileri üzerine bir inceleme
Influencer marketing communication strategies: Examination on brand and agency managers
  1. Tez No: 598162
  2. Yazar: DERYA SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TAŞOĞLU PAŞALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyal medya, pazarlamanın yeni etkinlik alanlarından birisidir. Sosyal medya'nın literatürde kabul görülmüş belli bir tanımı olamamasına rağmen sosyal içerikli web siteleri olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde birçok insan zamanlarının büyük bir kısmını artık sosyal medya sitelerinde geçirmektedir. Pazarlama dünyasında rekabet içerisinde olan ve bu durumun farkında olan markalar yüzlerini sosyal medyaya çevirmiştir. Geleneksel pazarlamaya göre hedef kitleye anında ulaşım, etkileşim ve maliyet açısından avantajları olan sosyal medya pazarlaması ile markalar etkili kampanyalar yürütmeye çalışmaktadır. Geleneksel medya araçları dışında, sosyal medya araçları pazarlamada yeni boyut kazandırmaktadır. İnternet'in getirmiş olduğu yenilikler ile geleneksel medyadan farkları göz önüne çıkmaktadır. Gelişen sosyal medya pazarlaması yeni pazarlama çeşitlerini de ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde kullanılan ve en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilen pazarlama çeşidi etki lideri pazarlaması (Influencer Marketing)'dir. Çalışmada Yeni bir pazarlama yöntemi olarak adlandırılan Etki Lideri Pazarlamasına marka ve ajans gözünden başarı parametrelerini ortaya koymakla birlikte başarılı bir Influencer Pazarlamasının nasıl oluşturulması ve uygulanmasına gerektiğine yönelik tanımlayıcı bir çerçeve oluşturmak amaçlanmıştır. Etki lideri pazarlaması, markaların sosyal medyada etkileme gücü yüksek kişiler aracılığı ile ürün ve hizmetlerini tanıttığı yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırma bulguları, marka ve ajansların etki lideri kavramına dair kesin ve kabul görmüş bir tanımının olmadığını göstermektedir. Etki lideri pazarlamasında iletişim şekilleri konusunda ise ajans ve marka tarafı ortak bir düşüncede olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Markalar etki liderine ulaşmada herhangi bir aracının gerekli olmadığını savunmaktadır. Araştırma bulguları etki lideri pazarlamasında literatürde yer alan stratejiler dışında farklı stratejilerinde oluşturulmaya çalışıldığını göstermektedir. Etki lideri pazarlamasında başarı ölçümlemesi tek bir kritere bağlı olmadığı marka ve ajans tarafında belirli kriterlere göre belirlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak etki lideri pazarlamasında belirli bir fiyat politikasının olmadığı araştırma sonuçları arasındadır. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilecek olup tesadüfi olmayan örnekleme türleri arasından“yargısal örnekleme”tercih edilmiştir. Araştırmada“yarı yapılandırılmış görüşme”yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media is one of the new areas of activity of marketing. Although there is no definite definition of Social Media in the literature, it is defined as social content websites. Today, many people spend most of their time on social media sites. Brands that compete in the marketing world are aware of this situation and are turning their faces to social media.With the help of social media marketing, which has advantages in terms of instant access to the target audience, interaction and cost advantages over traditional marketing, brands are trying to carry out effective campaigns. Apart from traditional media tools, social media tools bring a new dimension in marketing. With the innovations brought by the Internet, it distinguishes itself from the traditional media. Emerging social media marketing also reveals new types of marketing. Today, one of the most effective marketing methods used is 'Influencer Marketing'. However,as there is no exact translation of the term 'Influencer Marketing' in Turkish literatüre, terms such as Marketing Impact Leader, Influential Marketing, Hatırlı Marketing, Effective Marketing, etc. are used. In this study, Influencer Marketing concept will be used as Impact Leader Marketing. Influencer will be used as the influencer. Influencer marketing is one of the ways in which brands promote their products and services through highly influential people on social media. Research findings show that brands and agencies do not have a definite and accepted definition of the concept of 'influencer'. It is concluded that the agency and brand sides do not have a common idea in terms of communication in the influencer marketing. Brands argue that no intermediary is necessary to reach the influencer. In this study, as well all putting forward the success parameters of brand, agency and influencer, it aims to provide a descriptive framework on how to create and implement a successful Influencer Marketing, which is called as a new marketing method. It is important in terms of targeting to contribute to the similar studies in this field and functioning, implementation and how it should be of successful influencia marketing,which has just started to be applied in Turkey. The research will be carried out by qualitative research method, and ısal judicial sampling will be preferred among non-random sampling types.“Semistructured interview”method will be used in the research.